Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare de domiciliu ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare de domiciliu ?

Cineva a facut cateva fotografii a interiorului unei constructii fara stirea posesorului sau proprietarului. Constituie aceasta fapta violare de domiciliu?

Luarea a acestor imagini poate constitui furt?
fotografiile au fost depuse de avocatul partii adverese la dosarul unei cauze de fond funciar in care sunt implicat.
Fotografiile nu constituie dovezi ca cineva a intrat acolo?

cand am vorbit de furt, ma gandeam la furt de informatii.

eventual fapta descrisa poate fi incadrata la alta infractiune?
este violare de domiciliu daca a patruns fara drept proba fiind chiar fotografiile depuse la dosar insa cum probati ca le-a facut aceeasi persoana?
Fotografiile u fost depuse de un avocat la instanta incazul unui dosar.
eu daca fac plangerea, ca si parte pasiva, cu autor necunoscut, nu ar fi treba politiei sa gaseasca comitentul, mai ales ca i se indica si o sursa a foto : avocatul.