avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare de domiciliu ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare de domiciliu ?

Cineva a facut cateva fotografii a interiorului unei constructii fara stirea posesorului sau proprietarului. Constituie aceasta fapta violare de domiciliu?

Luarea a acestor imagini poate constitui furt?
Cel mai recent răspuns: jzs , utilizator 15:18, 9 Septembrie 2010
fotografiile au fost depuse de avocatul partii adverese la dosarul unei cauze de fond funciar in care sunt implicat.
Fotografiile nu constituie dovezi ca cineva a intrat acolo?

cand am vorbit de furt, ma gandeam la furt de informatii.

eventual fapta descrisa poate fi incadrata la alta infractiune?
este violare de domiciliu daca a patruns fara drept proba fiind chiar fotografiile depuse la dosar insa cum probati ca le-a facut aceeasi persoana?
Fotografiile u fost depuse de un avocat la instanta incazul unui dosar.
eu daca fac plangerea, ca si parte pasiva, cu autor necunoscut, nu ar fi treba politiei sa gaseasca comitentul, mai ales ca i se indica si o sursa a foto : avocatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incalcarea domeniului privat bloomkira bloomkira buna ziua! Locuiesc in casa mamei mele pt ca aceasta nu este in tara si acolo am si domiciliul,problema este ca in timp ce eu eram la un examen o persoana a ... (vezi toată discuția)
Violare de domiciliu ContSters88252 ContSters88252 buna ziua Acum patru ani am inceput constructia unei case pe un teren proprietate particulara , imprejmuit cu gard .Anul trecut am ... (vezi toată discuția)
Este violare de domiciliu sa intri in curtea cuiva fara a-ti interzice? mihai 20 mihai 20 pai sa relatez speta. o vecina ia adresat expresi jignitoare si injurii sotiei mele la simplul fapt ca ia cerut sa-i inapoieze banii pe care aceasta ii avea de ... (vezi toată discuția)