Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sanctiune disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sanctiune disciplinara

buna ziua
am si eu o problema legata de un angajat.acesta refuza sa mai vina la servici dar nici nu vrea sa-si faca o cerere de preaviz sau demisie. am inteles ca trebuie sa fac o cercetare disciplinara care sa contina unele elemente (art.267-268 c.m.). ma gandesc ca respectivul poate sa-mi vina cu concediu medical si atunci...
dar ce articol incalca , cu absentele nemotivate? cate trebuie sa fie ca sa pot sa-l invoc? sau ce sa fac?
va multumesc
inainte de a i se desface contractul de munca pt absente nemotivate incercati sa luati legatura cu el sa vedeti daca este sau nu in concediu medical. in caz de raspuns negativ atunci puteti incepe cercetarea prealabila pentru a-i putea desface contractul de munca.
nu stiu daca are vreun rost sa-l intreb de concediu medical , poate ii dau idei...:D chestia e ca are o cumnata doctorita asa ca daca vine vorba de concediu medical...easy
in ceea ce priveste venitul la servici , sotia lui ne-a spus foarte clar ca el nu o sa mai vina (cam ea "conduce") si sincera sa fiu in conditiile astea nici nu-l mai vreau . deci...
In regulamentul intern nu aveti prevazut nimic referitor la termenul in care un salariat trebuie sa comunice motivul absentarii de la locul de munca? Nici ca absentele nemotivate sunt abatere disciplinara care se sanctioneaza ?
Trimiteti o adresa scrisa , cu confirmare de primire, in care ii solicitati ca in termen de___zile sa se prezinte la sediul societatii pt. clarificarea absentelor.
scrisorica o trimiteti cu confirmare de primire. in cazul in care nu da nici un raspuns, sunteti indreptatiti sa-i incetati cim pt abatere disciplinara.trebuie sa aveti dovada ca a primit notificarea in care specificati si faptul ca in caz de neprezentare la data si ora la care a fost convocat va indreptateste...
va multumesc pt raspunsuri , am cam prins ideea
in dimineata asta a venit cu cerere de concediu , i-am inregistrat-o cu data de 15.11 si la intrebarea mea "ce ai de gand sa faci mai departe" mi-a zis ca o sa vada cum decurge situatia... are 3 zile absente nemotivate , concediu are 12 zile... pana acum a incalcat un articol din reg.intern (la 2 zile nemot. este abatere)...mai departe sa vad si eu cum decurge situatia