Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... OUG 82/2010 in MO 638/10 septenbrie 2010
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

OUG 82/2010 in MO 638/10 septenbrie 2010

S-a modificat OUG 58/2010 . F important a fost eliminata litera f) de la Art.7, pct.2.1. din CF
RECTIFICARE:
septenbrie = septembrie
modoficarea majora este alta :
-in oug 58 intrau si PFA si DDA, si erau obligatii de plata : pensii, somaj si sanatate
-oug 82, care modifica oug 58, face ca oug 58 sa se aplice doar DDA , si mai mult, acum in noua ordonanta se vorbeste doar de pensii si somaj, SANATATEA ESTE FACULTATIVA ? DACA NU SE VORBESTE DELOCC DE SANATATE , nu mai e obligatie, eu asa inteleg atunci , CA E FACULTATIVA cel mult !!!
Sanatatea este reglementata ca si pana la 01 iulie 2010 dar si incepand cu intrarea in vigoare a OUG 82/2010 conform L95/1996.

CONCLUZIE:
- persoanele care obtin venituri din activitati independente (comerciale si profesii libere) vor plati contributia de sanantate conform art.257 L95/2006, prin urmare sanatatea nu este facultativa pentru PFA si profesii libere.
Din ce pricep eu, ca nespecialist, contribuţiile se reţin de către plătitorul de venit.
Curios lucru.
Eu, ca traducător, am DDA cu edituri din Spania, care nu au nicio treabă cu România. Cum oare îi conving eu pe spanioli să reţină, calculeze, verse contribuţiile corespunzătoare drepturilor de autor pe care le încasez, altfel decât să plec eu definitiv în Spania?
Dar oare cum o să îi amendeze dacă nu o să depună declaraţiile la timp?
Eu, in calitate de expert judiciar, am dreptul sa efectuez si expertize extrajudiciare. In cazul in care efectuez o lucrare pentru o persoana fizica, respectiva persoana se duce la institutiile competente sa plateasca contributiile?