Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... cine plateste penalitatile?/ ce implica cererea de ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

cine plateste penalitatile?/ ce implica cererea de compensare?

Am achitat anul trecut un impozit minim ce a fost distribuit de catre AFP din contul unic in dividente persoane fizice/2005 fara niciun temei sau baza legala, societatea neavand la acea data vreo datorie fata de bugetul statului.La numeroasele sesizari si contestatii facute, in sfarsit mi se raspunde, Afp constata ca declaratia din 2005 a fost dublata, ma scade din evidenta lor cu acel debit si accesoriile aferente iar pentru impozitul minim imi spune sa fac cerere de compensare. Insa niciun cuvant despre penalitatile si dobanzile pe care mi le-au imputat la plata , aferente impozitului minim respectiv. Astea cine le plateste? Fiind eroarea lor, nu ar trebui sa le stearga si pe acestea? Sa depun cererea de compensare? Ce implica aceasta?
compensarea va impune operarea ca termen ziua inregistrarii la secretariatul afp
ca si cum pana la acea data ati platit eronat si vi se vor calcula majorari la impozitul minim pana la acea zi
deci nu v-as sfatui sa faceti asa ceva
ati inceput mesajul cu problema distributiei din contul unic
cei de la afp au facut distributia corect, adica ati platit in cont unic la stat si bineinteles ca banii s-au dus la impozitul cu retinere la sursa, respectiv dividente pt ca aveau termen de plata mai vechi
nu am inteles prea bine ca ati vrut sa spuneti prin "numeroare sesizari si contestatii" ......... presupunand ca ati facut o adresa catre ei sa va regleze fisa pe platitor va rog sa imi spuneti ce ati scris in ea mai exact si revin cu un raspuns
Dividentele erau platite, si in toata aceasta perioada 2005-2010 nu mi s-a trimis niciodata vreun act de executare, ceea ce face ca aceasta distributie sa fie si nelegala, pe langa faptul ca era netemeinica. Primesc in octombrie 2009 un titlu executoriu pt impozitul minim pe care il achitasem, si atunci a fost prima oara cand am aflat ca figurez la ei cu debit la dividente, inclusiv majorari, si toate impozitele platite in acesti ani dragutii de la finante mi i-au distribuit in contul dividentelor. Trimit la AFP o adresa, cu chitantele prin care am achitat atat dividentele cat si imp minim si le cer sa faca modificarea in evidenta lor- nu mi s-a raspuns. Contest titlu executoriu in instanta si castig- finantele fac recurs iar acesta inca nu s-a judecat. Primesc 2 decizii de accesorii in care sunt incluse si majorari de intarziere la dividente si imp minim , pt una din decizii se emite si titlu executoriu. Le contest la financiar iar titlu executoriu il contest in instanta- din nou castig, probabil vor face recurs.Mi se raspunde la contestatia primei decizii prin stergerea debitului reprezentat de dividente si a majorarilor , iar pt suma achitata pt imp minim mi se spune sa depun cerere de compensare, fara niciun cuvant despre majorari. Ce e de facut acum? Daca fac cerere de compensare raman cu majorarile. Ma gandeam sa solicit finantelor sa raspunda la contestatie si pentru impozitul minim si majorarile respective, iar o eventuala decizie de impunere sa o contest in instanta.Exista vreo modalitate legala in care sa fie obligati sa-mi stearga majorarile, distributia eronata fiind din culpa lor,nu a mea?
simplu v-as raspunde ca persoana care a dat jos debitul putea regla fisa si pe partea de plati, deci va muta plata prin scaderea de acolo si debitarea platii pe suprasolvire la impozit profit, dar poate nu a vrut sa isi ia raspunderea daca e vb de o suma mare
dar .......................
tot nu am inteles prea bine, ati zis ca ati contestat titlu, etc .........
bun, ati castigat, dar ce ........ anularea platii acelui debit eronat, sau a majorarilor, etc
dar plata a ramas in acelasi impozit
revin si mai citesc mesajul dv de cateva ori, va legati de distributie si de faptul ca nu ati primit nimic pe partea de executare, nu sunt motive de tras la raspundere, dupa cum se vede nu s-au prescris si pe partea de cont unic stingerea o face codul fiscal
deci revin, ca sa va pot da un raspuns as vrea sa recapitulez si daca vreti sa imi confirmati :
- ati avut declaratia la dividende dublata
- in 2009 ati platit imp pe profit
- s-au stins banii platiti cu una din declaratii
- va calculat maj la imp pe profit
- v-au scazut debitul eronat si majorarile pana la acea zi la dividende
- v-au ramas banii platiti in 2009 la dividende si debitul plus moj la imp pe profit
deci convenabil pt afp ar fi o cerere de compensare de la dv
- cade ideea unui raport de la control ca nu se iau in considerare platile
DECI: ori afp va regleaza fisa in urma solicitarii dv dar nu stiu daca veti beneficia de atata intelegere
ori obtineti hotararea judec definitiva ca au dus banii gresit si sa scrie clar acolo ca trebuie sa va faca reglarea asa incat sa nu mai existe majorari prin mutarea banilor in celalalt cont
deciziile de accesorii trebuiesc mai intai contestate la fisc si abia apoi raspunsul la contestatie poate fi atacat in instanta. In singurul raspuns primit ei fac reglarea doar pe dividente, de aceea voi reveni cu adresa la ei in care sa solicit si clarificarea situatiei pe profit, si abia apoi pot ataca in instanta.Da, am contestat in instanta actele de executare deci am obtinut doar anularea actelor de executare pt acele sume iar impozitele au ramas in evidenta lor. Nu am obtinut prea mult,dar daca nu contestam se interpreta ca-mi recunosc debitul.Voi face cerere de compensare si sa vedem ce iese.Va multumesc pt raspuns.