Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract vanzare-cumparare copil minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract vanzare-cumparare copil minor

Buna ziua! Mama mea vrea sa faca contract de vanzare cumparare pentru un apartament pe numele fiicei mele minore (are 9 luni). Nu stim cum sa procedam. Un notar ne-a spus sa facem mai intai un contract de donatie fiicei noastre ( sa-i donam banii reprezentand pretul apartamentului) si apoi contract de vanzare cumparare pe numele fiicei noastre. Exista si alta cale?
Nu prea stiu cum cel mic de 9 luni ar putea detine fonduri ptr a putea "cumpara" acel apartament.:D
Ar trebui sa stiu si sa precizati care este de fapt scopul acestei vanzari ptr a va putea oferi un raspuns pertinent.
Dvs. mai aveti frati/surori?
Este bun raspunsul dat de notarul respectiv. Am mai vazut asemenea contracte incheiate de catre un notar.
Da, e bun raspunsul notarului... si inainte de toate, util si pentru propriul lui buzunar... Incercam sa vad daca ar mai fi posibile si alte cai ...
Suntem aici ca sa ajutam oamenii sa rezolve anumite situatii cat mai bine cu putinta si daca se poate si mai ieftin:D
Este firesc ca notarii sa-si urmareasca propriul castig....................