Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare in acord direct
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare in acord direct

Buna ziua,

Daca societatea aplica modul de salarizare in acord direct (stabilit prin contractul individual de munca), este permis de lege ca salariul realizat sa fie mai mic decat salariul de incadrare? Mentionez ca salariul realizat depaseste salariul minim brut pe economie, deci este respectat Codul Muncii.
In acest caz ar trebui inregistrat lunar in cartea de munca salariul realizat sau ramane doar salariul de incadrare?

Multumesc pentru raspuns!
Buna,

Salariul realizat poate fi mai mic decat salariul de incadrare, dar sa nu fie mai mic decat salariul minim brut pe economie.
In cartea de munca se trece salariul de incadrare, nu cel realizat.

O zi buna