Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salar minim pe economie brut garantat in PLATA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salar minim pe economie brut garantat in PLATA

Buna ziua

va rog sa ma sfatuiti in legatura cu notiunea "salar de baza brut garantat in plata".
HG 871/2013 prevede salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata. Aceasta este suma bruta lunara, in plata, finala, care contine toate sporurile acordate, din care se scad contributiile si ramane netul in plata!!?
Speta :
angajati cu CIM la Primarie, salar de incadrare 705 lei + vechime in munca.
cu 25% vechime salar brut garantat in plata 882 lei, cu 20% vechime in munca salar brut garantat in plata 846 lei.
Tot ce este sub 850, va creste la 850 lei. Acest salar contine sau nu vechimea in munca? Ce depaseste 850 in plata, ramane la cat e. Evident, 882 contine sporul de vechime in munca.
In marea majoritate se interpreteaza ca 850 este salariul minim pe economie de INCADRARE, peste care se mai adauga vechimea in munca.
Doresc sa stiu cum e corect legal? unde gasesc definitia notiunii de salar brut garantat in plata?
Multumesc in avans
Din Codul muncii:

Art. 164
(1) Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, corespunzator programului normal de munca, se stabileste prin hotarare a Guvernului, dupa consultarea sindicatelor si a patronatelor. In cazul in care programul normal de munca este, potrivit legii, mai mic de 8 ore zilnic, salariul de baza minim brut orar se calculeaza prin raportarea salariului de baza minim brut pe tara la numarul mediu de ore lunar potrivit programului legal de lucru aprobat.

(2) Angajatorul nu poate negocia si stabili salarii de baza prin contractul individual de munca sub salariul de baza minim brut orar pe tara.

(3) Angajatorul este obligat sa garanteze in plata un salariu brut lunar cel putin egal cu salariul de baza minim brut pe tara.
Aceste dispozitii se aplica si in cazul in care salariatul este prezent la lucru, in cadrul programului, dar nu poate sa isi desfasoare activitatea din motive neimputabile acestuia, cu exceptia grevei.

(4) Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata este adus la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului.

@ manuelabernat

1. Potrivit DEX-ului, salariul de bază minim brut pe economie garantat în plată = nivelul minim al salariului brut, de obicei lunar, stabilit prin hotărâre a Guvernului, sub care angajatorul nu poate negocia și stabili salarii de bază prin contractul colectiv de muncă.
[ link extern ]

2. Art. 160 C.mun. prevede ca:
Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.
In speta, cei din sectorul bugetar, datorita haosului legislativ cu privire la salarizare, eludeaza prevederile acestui text de lege ca urmare a includerii in salariul de baza a sporurilor acordate.

In loc sa mareasca salariul de incadrare , ei sustin ca salariatii au deja peste minimum pe economie . De exemplu, salariu 705 lei trebuie marit la 850 lei si apoi aplicat sporul de vechime.
freeelis a scris:

@ manuelabernat

1. Potrivit DEX-ului, salariul de bază minim brut pe economie garantat în plată = nivelul minim al salariului brut, de obicei lunar, stabilit prin hotărâre a Guvernului, sub care angajatorul nu poate negocia și stabili salarii de bază prin contractul colectiv de muncă.
[ link extern ]

2. Art. 160 C.mun. prevede ca:
Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.
In speta, cei din sectorul bugetar, datorita haosului legislativ cu privire la salarizare, eludeaza prevederile acestui text de lege ca urmare a includerii in salariul de baza a sporurilor acordate.

In loc sa mareasca salariul de incadrare , ei sustin ca salariatii au deja peste minimum pe economie . De exemplu, salariu 705 lei trebuie marit la 850 lei si apoi aplicat sporul de vechime.