Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare sub nivelul mediu pe economie.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare sub nivelul mediu pe economie.

Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie,respectiv contractul de munca-salarizarea-diurna.Am contract de munca,iar salarul este de 3000,iar cand am cerut de la angajator o adeverinta de salarizare,aceasta arata ca de fapt salarul este de 1729(salar lunar net incasat) si de 2760(salar lunar brut realizat).Pe aceeasi adeverinta este scris ca am si diurna in valoare de 1000 de lei,cu toate ca postul de munca este in aceeasi localitate cu domiciliul meu.Anul aceasta am primit o marire de salar de 200 de lei,dar fara nicio completare la contract si anume actul aditional.
Intrebarea mea este daca este corect din punctul de vedere al legislatiei,a Codului Muncii,etc.
Multumesc anticipat de raspunsuri,sper ca am detaliat destul de clar situatia.
Misha02, utilizator
Codul muncii prevede că cei care stabilesc prin cim un cuantum mai mic al salariului decat salariul minim brut, riscă o sancțiune contraventionala constand in amenda cuprinsă între 2.000 și 5.000 lei pentru “stipularea în contractul invidiual de muncă a unor clauze contrare dispozițiilor legale”.

De asemenea, constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu amenda penala fapta persoanei care, in mod repetat, stabileste pentru salariatii incadrati in baza contractului individual de munca salarii sub nivelul salariului minim brut pe tara garantat in plata, prevazut de lege.

Misha02 a scris:

Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie,respectiv contractul de munca-salarizarea-diurna.Am contract de munca,iar salarul este de 3000,iar cand am cerut de la angajator o adeverinta de salarizare,aceasta arata ca de fapt salarul este de 1729(salar lunar net incasat) si de 2760(salar lunar brut realizat).Pe aceeasi adeverinta este scris ca am si diurna in valoare de 1000 de lei,cu toate ca postul de munca este in aceeasi localitate cu domiciliul meu.Anul aceasta am primit o marire de salar de 200 de lei,dar fara nicio completare la contract si anume actul aditional.
Intrebarea mea este daca este corect din punctul de vedere al legislatiei,a Codului Muncii,etc.
Multumesc anticipat de raspunsuri,sper ca am detaliat destul de clar situatia.

Revin cu o adaugare la postarea initiala:
Am cerut o adeverinta de salar de la angajator,pt.ultimele 6 luni,si...surpriza: acelasi salar ca la incadrare,de 3000.Unde ar trebui sa ma consult in afara de angajator,care ar fi demersul pe care ar trebui sa-l urmez?
Multumesc!

Verificati la ANAF sau la Casa de Pensii pe stagiu de cotizare.