Forum Discuţii juridice Executare silită Termen Somatie
Discuție deschisă în Executare silită

Termen Somatie

Imi poate indica cineva un articol sau..cum fixeaza executorul judecatoresc termenul din Somatie ?
Sunt soamtii de plata prin care se acorda debitorului termen de 15 zile pentr a-si achita debitul (titlul = cheltuieli de ex..etc). La fel, am vazut somatii trimise de catre executorii jud. - creditor si debitor doi comercianti - cu termen de 1 (una) zi!
Tremenul de 1 zi apare doar la somatia mobiliara. Termenul de 15 zile..apare la urmarirea imobiliara. Poprirea se infiinteaza fara somatie.

Ma intereseaza cat de corecta este o asemenea somatie de 1 (una) zi ptr. achitarea unui debit intre creditor si debitor comercianti.
La plata unei sume de bani termenul prevazut in somatie este de o zi.
av.corduneanu.daniel a scris:

La plata unei sume de bani termenul prevazut in somatie este de o zi.

Ce este aceasta?
Exista vreo prevedere legala sau e... cutuma?
Art.411 (1) codul de proc. civila.
Irina S. a scris:

Imi poate indica cineva un articol sau..cum fixeaza executorul judecatoresc termenul din Somatie ?
Sunt soamtii de plata prin care se acorda debitorului termen de 15 zile pentr a-si achita debitul (titlul = cheltuieli de ex..etc). La fel, am vazut somatii trimise de catre executorii jud. - creditor si debitor doi comercianti - cu termen de 1 (una) zi!
Tremenul de 1 zi apare doar la somatia mobiliara. Termenul de 15 zile..apare la urmarirea imobiliara. Poprirea se infiinteaza fara somatie.

Ma intereseaza cat de corecta este o asemenea somatie de 1 (una) zi ptr. achitarea unui debit intre creditor si debitor comercianti.

pai e la disponibilitatea creditorului..
altfel, termenele stabilite de procedura pe mobile/imobile sunt de la comunicare..

adica eu merg la executor ...apoi obtin incuviintarea si cu el calculez..sa zicem pe o ex imobiliara..prin agent comunicarea somatiei..
agentul spune ca azi dupa ora 15 o afiseaza si o pozeaza pe usa debitorului:D
am 17 zile apoi sa procedez la aflarea pretulu corect..si inca cinci ( 7) parca sa fac publicatia..bla bla..

la fel si la executare mobiliara cu termenul de 1 zi
ContSters163072, utilizator
Termenul de 1 zi este prevazut de somatia emisa de executor, in cazul popririlor, sechestrului mobiliar.
Termenul de 15 zile este prevazut in SOMATIA IMOBILIARA, care coincide cu sechestru facut pe imobil.Cu alte cuvinte, in acelasi timp se trimite debitorului si la O.C.P.I., odata cu procesul verbal de situatie efectuat asupra imobilului.Dupa termenul de 15 zile, se incepe procedura de vanzare a imobilului prin licitare(publicatii, proces verbal lipsa participanti licitatie, act de adjudecare.