Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... ambalajul unui produs poate fi obiectul dreptului de ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

ambalajul unui produs poate fi obiectul dreptului de autor?

Am un site si vreau sa expun pe el niste copii obtinute prin scanare a unor ambalaje de produse ce se afla aproape in orice supermarket din romania. Am nevoie de aprobarea producatorului?
orice produs care este rezultatul unei creatii individuale este protejat de legislatia privind drepturile de autor, deci inclusiv un ambalaj
Multumesc de raspus. Totusi .. daca eu vreau sa comentez un produs si pun o poza a produsului(ambalaj) sau instructiunile (ingrediente, continut ... etc) pot fi acuzat de incalcarea dreptului de autor pentru ca am postat poze cu produsul respectiv?
Nu se incalca drepturile de autor in cazul de fata.

Eu zic sa va apucati de treaba, si sa sperati ca site-ul ajunge atat de cunoscut incat sa auda marile companii de el.
Multumesc de raspuns
Prin folosirea descrisa de dvs. nu se aduce atingere drepturilor de autor, cu toate ca si ambalajul face obiectul acestui tip de protectie.