Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... PROBLEME CU BANCA. SUNT DISPERAT UN SFAT PROFESIONIST ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

PROBLEME CU BANCA. SUNT DISPERAT UN SFAT PROFESIONIST VA ROG!!!

Am un credit ipotecar la Banca XXXX de 100.800 CHF (franci elvetieni) - mi-am cumparat casa. Niciodata nu am ramas dator la nimeni dar acum BOC mi-a bagat cutitul la os. Atat eu cat si sotia suntem bugetari afectati de -25 % din salariu. Credeti-ma ca am platit rata in ultima luna si am ramas fara bani la cei 2 copii minori. Banca sau BNR m-a jefuit :
-in 2007 ....1 CHF = 17.000 lei vechi
-in 2010.....1 CHF = 33.000 lei vechi deci aproape dublu platesc rata !!!!!!
INTREBARI :
Ce pot face ????? #-o Ce patesc daca le las casa ???? se ating si de salar ???
- pot solicita reevaluare si transformarea creditului la valoarea din 2007 in lei ???
- am vreo solutie in instanta pentru a stopa acest jaf ??????
Precizez : - in 2007 valoarea creditului 100.800 CHF = 1.713.600.000 lei vechi
- in 2010 valoarea creditului 100.800 CHF = 3.326.400.000 lei vechi , diferenta este de 1.612.800.000 !!!!!!! :O :(( :O :O #-o X-(
CE MA FAC ??????? AJUTATI UN COLEG PLSSSS !!!
Adrian Constantin, Consilier juridic
Din pacate, in Romania de astazi, jaful a fost ridicat la rangul de sport national! X-(
Totusi, nu trebuie sa va lasati invins de un sistem nedrept! Mergeti la banca, prezentati acte doveditoare ale faptului ca atat dvs., cat si sotiei, vi s-au micsorat salariile in mod semnificativ si incercati o reesalonare a imprumutului (bineinteles, vi se va mari perioada de creditare, asa incat veti avea impresia ca ati platit in toti acesti ani de pomana ratele luna de luna... :( ). In acest fel, rata lunara va scadea (depinde de la caz la caz cat de mult sau de putin), sa speram, pana la un nivel cat de cat suportabil pentru bugetul familiei dvs. Totul este sa vreti sa luptati mai departe!!!
Asadar, incepeti cu un drum la banca cu pricina! Doar nu vreti sa le faceti cadou casa pt. care ati muncit luna de luna cu scopul de a mai achita inca o rata, si inca o rata, si inca o rata... :((
Curaj!!! :) Are rost sa va mai spun ca si eu sunt bugetar si ca acum, in conditiile scaderii cu 25 % a salariului, las la banca, luna de luna, 75% din salariu? Pana cand voi rezista nu stiu, dar ce stiu cu siguranta este ca TREBUIE sa mergem mai departe! :strong:
Paula Tudor, Consilier juridic
Din pacate multe persoane sunt in aceeasi situatie dificila ca a dumneavoastra. Au mizat pe dobanzile mici la franci neluand in calcul o eventuala modificare a cursului.

adycon a scris:

Banca sau BNR m-a jefuit :
-in 2007 ....1 CHF = 17.000 lei vechi
-in 2010.....1 CHF = 33.000 lei vechi deci aproape dublu platesc rata !!!!!!

Nici banca si nici BNR nu v-au jefuit. Cursul valutar e independent de vointa banci. Francul a crescut in raport cu toate monedele din regiune. Putea sa stea bnr si in cap si nu ava ce face.

Ce pot face ????? #-o Ce patesc daca le las casa ???? se ating si de salar ???

Chiar daca le lasati casa, si o vor executa, iar suma obtinuta in urma vanzarii nu acopera soldul de plata, se vor indrepta spre alte bunuri pe care le aveti. Inclusiv cele viitoare, salarii, etc. pana la stingerea datoriei.

- pot solicita reevaluare si transformarea creditului la valoarea din 2007 in lei ???

Cu siguranta nu.

- am vreo solutie in instanta pentru a stopa acest jaf ??????
Precizez : - in 2007 valoarea creditului 100.800 CHF = 1.713.600.000 lei vechi
- in 2010 valoarea creditului 100.800 CHF = 3.326.400.000 lei vechi , diferenta este de 1.612.800.000 !!!!!!! :O :(( :O :O #-o X-(

E posibil ca in functie de scrie in contractul dumneavoastra sa se poata reduce ratele, trebuie sa consultati un specialist. Eventual o refinantare, etc. Vorbiti si cu cei de la banca poate va propun vreo solutie.
in primul rand ati facut o mare greseala contractand un credit in moneda exotica, dar acum asta nu mai conteaza , si aveti la dispozitie 3 variante:

1. solicitati bancii o reesalonare, motivand ca vi s-a redus salariul, anexati la dosar si actedoveditoare, reesalonara consta in o perioada de gratie in care rata este diminuata, prelungirea maturitatii creditului, dar la sfarsitul perioadei de gratie rata va creste foarte mult;
2. incercati dumneavoastra sa vindeti casa deoarece ati putea obtine mai multi bani pe ea decat s-ar obtine in urma unei executari silite in care se urmareste strict recuperarea debitului si a cheltuielilor ocazionate de executare.
3. actionati banca in instanta , va angajati un avocat , in mod sigur exista clauze abuzive in contract, si va mai puteti lega de clauza de hardship sau impreviziune, dar daca actionati individual banca in judecata costurile procesului sunt intre 500-5000 EUR si durata poate ajunge la 2 ani, deci daca optati pt varianta instantei incercati sa actionati banca in judecata impreuna cu un colectiv de persoane pagubite (situatia actuala a celor ce au dat in judecata bancile si sunt reprezentati de Gh. Piperea) deoarece astfel procesul va dura mai putin , ar putea fi mai putin costisitor iar avocatul poate solicita inclusiv stoparea platii ratelor fara costuri in defavoarea dumneavoastra si reluarea platii dupa solutionarea procesului.

succes
adycon a scris:

Am un credit ipotecar la Banca Romaneasca de 100.800 CHF (franci elvetieni) - mi-am cumparat casa. Niciodata nu am ramas dator la nimeni dar acum BOC mi-a bagat cutitul la os. Atat eu cat si sotia suntem bugetari afectati de -25 % din salariu. Credeti-ma ca am platit rata in ultima luna si am ramas fara bani la cei 2 copii minori. Banca sau BNR m-a jefuit :
-in 2007 ....1 CHF = 17.000 lei vechi
-in 2010.....1 CHF = 33.000 lei vechi deci aproape dublu platesc rata !!!!!!
INTREBARI :
Ce pot face ????? #-o Ce patesc daca le las casa ???? se ating si de salar ???
- pot solicita reevaluare si transformarea creditului la valoarea din 2007 in lei ???
- am vreo solutie in instanta pentru a stopa acest jaf ??????
Precizez : - in 2007 valoarea creditului 100.800 CHF = 1.713.600.000 lei vechi
- in 2010 valoarea creditului 100.800 CHF = 3.326.400.000 lei vechi , diferenta este de 1.612.800.000 !!!!!!! :O :(( :O :O #-o X-(
CE MA FAC ??????? AJUTATI UN COLEG PLSSSS !!!

bugetarii, valuta si teoria impreviziunii

www.avocatnet.ro/content/for...

ContSters123067, utilizator
grandanat a scris:

Din pacate multe persoane sunt in aceeasi situatie dificila ca a dumneavoastra. Au mizat pe dobanzile mici la franci neluand in calcul o eventuala modificare a cursului.

Nici banca si nici BNR nu v-au jefuit. Cursul valutar e independent de vointa banci. Francul a crescut in raport cu toate monedele din regiune. Putea sa stea bnr si in cap si nu ava ce face.

dar ce, a fost contract tip "pariu"? nu pe cai, ci pe valute??!:rolleyes:
pai atunci banca a "jefuit"/"jefuieste" independent de vointa ei.:rolleyes: ...
cu ce-l incalzeste pe imprumutat ca "jaful" e fara, sau cu intentie???... de niciun fel!

a fost contract comercial de imprumut in romania pentru cumparare de locuinta, cu rambursare in lei.

daca era posibil sa se prevada superdevalorizarea leu/franc in numai 3 ani, care a dus practic la imposibilitatea platii ratelor (punem de-o parte problema cu -25%), din cauze in afara oricarui control din partea imprumutatului, se mai incheia contractul ?

cu siguranta, nu!!!

ContSters123067, utilizator