Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Anulare proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Anulare proces verbal

As avea nevoie de putin ajutor:
-am fost oprit de un echipaj de politie pe motiv ca am depasit linia simpla continua si am depasit limita de viteza legala in localitate (78km/h).Agentul care m-a oprit nu mi-a comunicat pt ce m-a oprit mi-a luat actele si mi-a zis sa raman la masina.Din masina s-a coborat alt politist care mi-a completat pv si mi- zis ca mi se retine permisul pe 30 de zile.
-mentionez ca:
1.am inceput depasire pe linie continua si am terminat pe discontinua
2.pe procesul verbal nu scrie pe ce perioada imi este retinut permisul si nici pe dovada

as vrea sa aflu daca:
1. platesc amenda in 48 de ore pt a achita doar jumatate,imi voi putea recupera banii daca depun contestatie si voi castiga?
2. voi suporta ceva costuri pt proces in caz ca nu voi castiga?
3. unde depun plangerea mai exact la Inpectoratul de politi sau la Judecatoria de pe raza jud in care am fost amendat?
Depuneti plangerea la judecatoria de pe raza judetului unde ati fost amendat.Plangerea odata depusa suspenda plata amenzii pana la ramanerea definitiva si irevocabila a sentintei judecatoresti.Daca doriti totusi sa platiti. sa platiti in 48 de ore platiti jumatate din minimul sanctiunii aplicate.Daca veti castiga procesul,banii vor fi inapoiati.

andymaurul
andymaurul, utilizator
Impotriva procesului verbal de constatare a contraventiei si,dupa caz a actului prin care s-a dispus una din sanctiunile contarventionale complementare prev la art 88 alin (1) se poate depune plangere ,in termen de 15 zile de la comunicare ,la sediul de politie din care face parte agentul constatator,conform disp art 105 din OG nr 195/2002
ynocentta a scris:

Impotriva procesului verbal de constatare a contraventiei si,dupa caz a actului prin care s-a dispus una din sanctiunile contarventionale complementare prev la art 88 alin (1) se poate depune plangere ,in termen de 15 zile de la comunicare ,la sediul de politie din care face parte agentul constatator,conform disp art 105 din OG nr 195/2002

Cred ca sunteti in eroare....Temeiul legal este OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor in Romania,iar alin.1 din art,32 din acest act normativ a fost declarat neconstitutional prin decizia Curtii Constitutionale 953/2006,in sensul in care petentul nu mai este obligat sa depuna plangerea la politie,ci direct la judecatoria in circumscriptia careia s-a savarsit abaterea.S-a considerat ca se incalca accesul la justitie,daca se va mentine obligativitatea depunerii plangerii la institutia din care face parte agentul constatator.

andymaurul
andymaurul, utilizator
In continuarea celor mentionate de dl.consilier,precizez ca trebuie sa verificati art.16,17 si 34 din OG nr.2/2001.
Plangerea o veti depune la instanta competenta teritorial locului unde a fost constatat contraventia,in termen de 15 zile de la semnarea/primirea la domiciliu a procesului verbal.
Puteti achita jumatate din amenda in 48 de ore,apoi instanta,daca va va admite contestatia,va dispune restuitre amenzii achitate.
Mea culpa !