Forum Discuţii diverse Cultură generală Stiati ca...
Discuție deschisă în Cultură generală

Stiati ca...

…Insula Pastelui a fost descoperita de olandezul Roggeveen? Evenimentul s-a petrecut in ziua de Pasti a anului 1722.

…America de Sud avea o populatie aborigena de 10-20 milioane de oameni si cea mai mare diversitate lingvistica? Pe teritoriul ei se vorbeau peste 500 de limbi.

…metaterienii sunt o subclasa de animale primitive, caracterizate prin lipsa placentei? Cuprinde totalitatea marsupialelor.

…ursul koala este un marsupial arboricol? Spre deosebire de alti marsupiali are un buzunar care se deschide in jos.
:wassat:
Legi fundamentale

1. Singura dată când ușa se închide singură este atunci când ai lăsat cheile înăuntru. (Legea destinului)
2. Când ai mâinile pline de unsoare, începe să te mănânce nasul. (Legea mecanicii lui Lorenz)
3. Asigurarea acoperă totul. Mai puțin ce ți s-a întâmplat. (Legea Asigurărilor No-Pay)
4. Problemele, nici nu se creează nici nu se rezolvă, doar se transformă. (Legea persistenței, a lui Einstein)
5. Dacă, la televizor, există doar două emisiuni care merită vizionate, ele vor fi în acelaşi timp. (Legea lui Jones)
6. Prețul total de plătit este întotdeauna mai mare decât bugetul, de exact 3,14 ori bugetul. De aici şi importanța numărului Pi. (Legea lui Pi Llao)
7. Probabilitatea să te pătezi în timp ce mănânci este direct proporțională cu necesitatea ta de a rămâne curat. (Legea supei)
8. Orice corp scufundat în cada plină cu apă va face telefonul să sune. (Legea lui Oh My God)
9. Orice corp așezat pe budă, va face să înceapă să sune soneria de la ușă. (Legea lui Ooh Shit)
10. Viteza vântului crește proporțional prețul pieptănatului. (Legea meteorologică a lui Reynold, cunoscută şi ca Începutul Comediei).
11. Când, după ce ani de zile ai păstrat ceva fără să-l folosești, decizi să îl arunci, nu va trece nici măcar o săptămână și vei avea, cu adevărat, nevoie de acel lucru. (Legea fatalității ireversibile)
12. Ori de câte ori ești punctual la o întâlnire, nu va fi nimeni acolo să verifice, iar dacă se întâmplă să întârzii o dată, o singură dată, toată lumea va fi ajuns acolo înaintea ta. (Principiul lui Delay).
13. Nu lua viața prea în serios, până la urmă, nimeni nu va ieși viu din ea. (Teorema siguranței absolute a Filozofului din Güémez)...
Fapt divers...
• Stiati ca ... Marilyn Monroe a avut 11 degete la picioare.
• Stiati ca ... Hitler si Napoleon aveau fiecare numai cate un testicul.
• Stiati ca... Persoanele dreptace, traiesc, in general, cu 7 ani mai mult decat persoanele stangace.
• Stiati ca ... atunci cand stranuti, toate functiile corpului se opresc, chiar si inima.
• Stiati ca ... Brazilia este singura tara care a jucat in fiecare Cupa Mondiala.
• Stiati ca ... Daca iei orice numar, il dublezi, aduni 10, imparti prin 2 si apoi scazi numarul initial, raspunsul va fi 5.
• Stiati ca ... Winston Churchill a fost nascut intr-o toaleta a femeilor in timpul unui dans.
• Stiati ca ... Inima unei femei bate mai repede decat cea a unui barbat.
• Stiati ca ... In America de Nord creste un copac (pe care bastinasii il numesc "pomul dracului"), a carui coaja contine foarte mult fosfor, incat noaptea, langa tulpina lui, se poate citi ca in orice sala de lectura.
• Stiati ca ... Jocul de carti a fost inventat de chinezi in 1120.
• Stiati ca ... Fructele culese in orele de dimineata sau de seara sunt mult mai gustoase decat cele culese la amiaza.
• Stiati ca ... In padurile tropicale, unde nu se schimba anotimpurile, copacii nu au inele anuale.
• Stiati ca ... Pensatul sprancenelor devine nedureros daca in prealabil se anesteziaza arcada cu un cub de gheata.
• Stiati ca ... Cateva picaturi de zeama de lamaie puse in nari desfunda nasul, fara sa dea dependenta. Tratamentul e cam neplacut, dar sigur.
• Stiati ca ... China reprezinta consumatorul de carne de porc numarul I pe plan mondial.
• Stiati ca... Vacile nu au dinti superiori.
• Stiati ca ... La nastere, crevetele este mascul, apoi, pe masura ce creste, devine femela.
• Stiati ca ... Pestii de apa sarata beau apa, iar cei de apa dulce nu.
• Stiati ca ... Podul Universitatii din Boston (pe Commonwealth Avenue, Boston, Massachusetts) este singurul loc din lume unde un vapor trece pe sub un tren, care trece pe sub o masina, care trece pe sub un avion ?
Povestiri adevarate ... Podul Grant.

Podul Grant are la temelie o poveste romantică tare ! Este povestea de dragoste dintre un foarte tânăr scoțian și o fată din neamul Goleștilor.
Effingham Grant, în vârstă de doar 16 ani, ajunge în Valahia ca secretar al consulului britanic. Aici o cunoaște pe Zoe Racoviță, nepoata lui Dinicu Golescu, de care se îndrăgostește lulea, se căsătoresc și fac nici mai mulți, nici mai puțini decât 16 copii, naturalizați români prin decizia Senatului.
Tinerii moștenesc Palatul Belvedere și, la vârsta de 34 de ani, Effingham Grant se lansează în afaceri. Înființează Manufactura de tutun Belvedere, ulterior aceasta devenind Regia Monopolurilor Statului, adică zona Regiei de azi.
Apoi înființează prima crescătorie de orhidee; vezi Strada Orhideelor de azi.
Unul dintre cei 16 copii, Robert Grant, se face inginer și participă la construirea unui pod peste calea ferată, dinspre Calea Griviței spre Calea Crângași. Podul s-a numit Effingham Grant, în onoarea tatălui lui Robert.
A fost o iubire ca-n povești care s-a sfârșit brusc în 1892, când Zoe moare de boală, și după numai două saptămâni moare și Effingham, de tristețe și singurătate.
Effingam Grant avea o soră, Mary Grant, care s-a măritat cu C.A. Rosetti, devenind Maria Rosetti și pe care Rosenthal a pictat-o, chipul ei devenind "România revoluționară" în 1848.
Cum să lăsăm poveștile astea minunate pradă uitării ?
Lucruri nestiute despre oameni ...

1. Incaltarile sunt primul lucru pe care oamenii îl observă subconștient la tine. Așa ca poartă întotdeauna incaltari frumoase (si curate).
2. În lume exista cel puțin 6 persoane care arată fix ca tine. Exista o șansa de 9 % sa intalnesti una dintre aceste persoane în timpul vieții.
3. Somnul fara perna reduce durerile de spate si te ajuta sa ai coloana vertebrală mai dreapta, iar muschii mai puternici.
4. Înălțimea unei persoane este determinată de tatăl ei, în timp ce greutatea este determinată de mama ei.
5. Dacă o parte din corpul tău amorteste, o poți trezi imediat la viața mișcându-ți repede capul.
6. Exista trei lucruri pe care creierul uman le observa imediat: alimentele, oamenii atragatori si alcoolul.
7. Persoanele care scriu cu mana dreapta tind sa mestece mancarea pe partea dreapta a gurii.
8. Potrivit lui Albert Einstein, dacă albinele ar dispărea de pe Pamant, omenirea ar mai trai doar patru ani fără ele.
9. Exista atat de multe feluri de mere, incat dacă ai manca unul nou în fiecare zi, ai avea nevoie de peste 20 de ani pentru a le încerca pe toate.
10. Poti supravietui fara mancare saptamani intregi, însă poti supraviețui fără somn doar 11 zile.
11.Oamenii care rad mult sunt mai sanatosi decat cei care stau posomorati.
12. Lenea si statul degeaba sunt aproape la fel de nocive precum fumatul.
13. Creierul uman are capacitatea de a stoca de 5 ori mai multe informații decât Wikipedia.
14. Creierul nostru utilizează aceeași putere ca un bec de 10 wati.
15. Corpul nostru ofera suficienta caldura in 30 de minute cat sa fierbi 1.5 l de apa.
16. Acidul din stomac este suficient de concentrat pentru a dizolva lamele de ras.
17. Zâmbetul este cel mai bun antidepresiv !
Stiați ca că ? (date statistice)
Populația Pământului este de aproximativ 7,8 miliarde de oameni. Pentru majoritatea oamenilor, acesta este un număr mare, asta-i tot. Cu toate acestea, dacă numărați cei 7,8 miliarde de oameni din lume ca fiind 100 % oameni, aceste procente devin mai clare.
De la 100 % dintre oameni:
11% sunt în Europa
5 % sunt în America de Nord
9 % - în America de Sud
15 % - în Africa
60 % sunt în Asia

49 % locuiesc în sate
51 % - în orașe

12 % vorbesc chineza
5 % în spaniolă
5 % în engleză
3 % vorbesc arabă
3 % în hindi
3 % în bengaleză
3 % în portugheză
2 % în rusă
2 % în japoneză
62 % în propria limbă.

77 % au locuințe
23 % nu au unde să locuiască.

21 % dintre oameni mănâncă în exces
63 % pot mânca cât vor
15 % dintre oameni sunt subnutriți

Costul zilnic al vieții pentru 48 % dintre oameni este mai mic de 2 USD.

87 % dintre oameni au apă potabilă curată
13 % fie nu au apă potabilă curată, fie au acces la o sursă de apă contaminată.

75 % au telefoane mobile
25 % nu.

30 % au acces la internet
70 % nu au acces la internet.
7 % au primit studii superioare
93 % dintre oameni nu au mers la facultate sau universitate.

83 % pot citi
17 % dintre oameni sunt analfabeti.

33 % sunt creștini
22 % sunt musulmani
14 % sunt hinduși
7 % sunt budiști
12 % - alte religii
12 % nu au convingeri religioase.

26 % trăiesc mai puțin de 14 ani
66 % au murit între 15 și 64 de ani.
8 % dintre persoanele cu vârsta peste 65 de ani.

Dacă aveți un loc de locuit, mâncați alimente sănătoase și beți apă curată, aveți un telefon mobil, poți călători pe internet și ai absolvit o facultate sau o universitate, te afli într-un grup privilegiat mic. (În categoria mai puțin de 7 %)

Din 100 % din oameni din lume, numai 8 % pot trai până la 65 de ani.
Dacă ai peste 65 de ani, fii mulțumit și recunoscător. Ai grijă de viață, prinde momentul. Nu ai părăsit această lume înainte de a împlini vârsta de 65 de ani, ca 92 % dintre oamenii care au murit din cauza sănătății. Prețuiește fiecare clipă rămasă !