avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum procedez in cazul in care fosta sotie nu-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum procedez in cazul in care fosta sotie nu-mi respecta programul de vizita al copilului?

Buna ziua,
Cum procedez in situatia in care sunt divortat de 4 ani si fosta sotie nu respecta programul meu de vizita cu copilul.
Invoca tot timpul ca copilul este bolnav?
As putea solicita o verificare de catre autoritatatea tutelara daca copilul creste in conditii normale tinand cont ca ea spune ca copilul are febra de fiecare data in week end-urile cand trebuie sa-l iau eu la mine.
Ea poate fi constransa intr-un fel pentru a indeplini hotarararea judecatoreasca?
Cel mai recent răspuns: Magdalena Visoiu , Avocat 22:51, 26 Septembrie 2010
Stimate domn,
Eu as notifica-o si i-as pune in vedere ca daca nu intelege sa se supuna dispozitiilor instantei o chemati in judecata.
din pacate notificarile nu vor rezolva situatia...;) si in acest caz, solutia va fi sa-i faceti plangere penala pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti ( fapta sanctionata de Art.271* cod penal) si incalcarea masurilor privind incredintarea minorului ( fapta sanctionata de Art.307 cod penal), astfel se incalca si dreptul copilului la o relatie normala cu parintele lui (Art.30-33 din legea 272/2004).
Si daca este bolnava nu aveti dreptul sa o vedeti?
Daca problemele vor continua va trebui sa apelati la executor pentru executarea hotararii si cred ca ar trebui sa va angajati si avocat.
Cheltuielile le va suporta ea.
Ati putea sa ii faceti o notificare prin avocat pentru a se evita sa veniti cu executor si avocat...

avocat Claudiu Lascoschi
Putei sa-i faceti plangere penala pentru nerespectarea unei
hotarari judecatoresti, iar in acelasi timp, mergeti cu hotararea
investita cu formula executorie la un executor jduecatoresc
pentru a fi obligata sa va lase sa vedeti minorul.
Plangere penala este indicat sa faca dupa ce vine cu executorul...
Poate sa faca plangere daca crede ca mama minorului isi va schimba atitudinea daca ii va spune politia la audiere.
Ar putea sa probeze ca minorul era bolnav...

Alte discuții în legătură

Nerespectarea hotaririi judecatoresti r82z r82z in cazul unui cuplu intervine divortul.conform hotaririi date cei doi copii ramine in sarcina mamei,tatal fiind obligat la pensie alimentara.pina aici totul e ... (vezi toată discuția)
Divort cu copii nagyjudith nagyjudith Dupa sentinta de divort minorii sunt incredintati mamei, cu drept de vizita acordat tatalui la fiecare a 2/a saptamana. Ce poate face tatal daca mama refuza ... (vezi toată discuția)
Incalcarea hotararii judecatoresti stefi_gv stefi_gv Buna seara In urma divortului am obtinut o hotarare definitiva in care este stipulat ca pot vede copilul, ramas la mama lui, in 1 si a 3-a sambata din luna si ... (vezi toată discuția)