Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum procedez in cazul in care fosta sotie nu-mi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum procedez in cazul in care fosta sotie nu-mi respecta programul de vizita al copilului?

Buna ziua,
Cum procedez in situatia in care sunt divortat de 4 ani si fosta sotie nu respecta programul meu de vizita cu copilul.
Invoca tot timpul ca copilul este bolnav?
As putea solicita o verificare de catre autoritatatea tutelara daca copilul creste in conditii normale tinand cont ca ea spune ca copilul are febra de fiecare data in week end-urile cand trebuie sa-l iau eu la mine.
Ea poate fi constransa intr-un fel pentru a indeplini hotarararea judecatoreasca?
Stimate domn,
Eu as notifica-o si i-as pune in vedere ca daca nu intelege sa se supuna dispozitiilor instantei o chemati in judecata.
din pacate notificarile nu vor rezolva situatia...;) si in acest caz, solutia va fi sa-i faceti plangere penala pentru nerespectarea unei hotarari judecatoresti ( fapta sanctionata de Art.271* cod penal) si incalcarea masurilor privind incredintarea minorului ( fapta sanctionata de Art.307 cod penal), astfel se incalca si dreptul copilului la o relatie normala cu parintele lui (Art.30-33 din legea 272/2004).
Si daca este bolnava nu aveti dreptul sa o vedeti?
Daca problemele vor continua va trebui sa apelati la executor pentru executarea hotararii si cred ca ar trebui sa va angajati si avocat.
Cheltuielile le va suporta ea.
Ati putea sa ii faceti o notificare prin avocat pentru a se evita sa veniti cu executor si avocat...

avocat Claudiu Lascoschi
Putei sa-i faceti plangere penala pentru nerespectarea unei
hotarari judecatoresti, iar in acelasi timp, mergeti cu hotararea
investita cu formula executorie la un executor jduecatoresc
pentru a fi obligata sa va lase sa vedeti minorul.
Plangere penala este indicat sa faca dupa ce vine cu executorul...
Poate sa faca plangere daca crede ca mama minorului isi va schimba atitudinea daca ii va spune politia la audiere.
Ar putea sa probeze ca minorul era bolnav...