Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... O.U.G. 58/2010 - Impozite si Declaratii trimestriale ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

O.U.G. 58/2010 - Impozite si Declaratii trimestriale pentru cei care tranzactioneaza la bursa

O.U.G. 58/2010 introduce incepand cu 01.07.2010, obligatii noi si pentru investitorii pe piata de capital cum ar fi:
- determinarea castigului net/pierderii nete la sfarsitul fiecarui trimestru ([b]primul termen 25.10.2010 – pentru trimestrul III/2010);
- obligatia calcularii si virarii impozitului reprezentand plata anticipata trimestriala (pana acum, aceasta obligatie cadea in sarcina S.S.I.F.-ului prin care se faceau tranzactiile);
- determinarea castigului net anual/pierderii nete anuale;
- determinarea castigului net anual impozabil /pierderii nete anuale;
- depunerea Declaratiei de impunere anuale pentru castigul net anual;
- calcularea si virarea impozitului pe castigul net anual impozabil datorat;

Avand in vedere ca prevederile ordonantei intra in vigoare cu 01.07.2010, modul de determinare a castigului net anual/pierderii nete anuale difera de modul cum se calcula pana acum.
De asemenea castigul net/pierderea neta trimestriala are un algoritm de calcul complicat.
Castigul net anual este diferit de castigul net anual impozabil.

Si multe altele!

Amenzile sunt prevazute in Codul de Procedura Fiscala:
- intre 500 lei si 1000 lei – persoane fizice
- intre 1000 lei si 5000 lei – persoane juridice

Mentiune: Aceste prevederi ale O.U.G. 58/2010 nu au fost eliminate sau modificate prin O.U.G. 82/2010.
Ana Muntianu, Consultant fiscal