Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducere varsta pensionare grupa I munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducere varsta pensionare grupa I munca

Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati sa clarific o problema controversata in ultimul timp:

Sunt nascuta in 8 octombrie 1956, am stagiul complet de cotizare de 33 ani, din care 8 ani in fosta grupa I de munca.

Din anul 2007 am intrebat, pe internet sau direct, la Casa Nationala de Pensii, casele judetene Cluj si Prahova, LA CE DATA SI VARSTA MA POT PENSIONA IN CONDITIILE LEGII 19/2000 actualizata, art. 167^1. De fiecare data mi s-a raspuns, invariabil, ca pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca, conform legislatiei anterioare, beneficiez de o reducere de 4 ani si 10 luni si ca as putea solicita pensie pentru limita de varsta la 54 de ani si 1 luna (noiembrie 2010). Am repetat intrebarea fiindca, din calculele mele, nu intelegeam exact intelesul art. 167^1. Mi s-a repetat ca raspunsul si calculul lor a fost corect, precizandu-mi-se ca “varsta standard de pensionare din care se face reducerea este cea CORESPUNZATOARE ANULUI, RESPECTIV LUNII IN CARE MI SE DESCHIDE DREPTUL LA PENSIE, prevazute in ANEXA NR. 3, in speta la 58 de ani si 11 luni, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare corespunzator anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul la pensie, in speta 27 ani si 10 luni”.

Repetand, recent, intrebarea, mi s-a spus ca raspunsurile anterioare se bazau exclusiv pe anexa nr. 3 din lege, dar ca pensionarea mea redusa in conditiile art. 167^1 nu mai e posibila, deoarece exista o anexa nr. 9 la norma de aplicare (Ord. nr. 340/2001) a Legii nr. 19/2000, care expliciteaza Anexei nr. 3 din lege.

Acum va intreb pe D-vs., ca specialisti/juristi, este posibil si normal ca un act de rang inferior sa modifice/adauge la lege? Iar de aceasta anexa nr. 9 sa-si aduca aminte doar in ultima vreme?

Suspiciunea ca anexa nr. 9 este invocata acum in mod fortat, fiind vorba de un clar echivoc legislativ, rezulta din faptul ca prevederile acestei anexe (nr. 9) sunt incluse in textul proiectului actual al legii privind sistemul unitar de pensii aflat in stadiul aproape final de adoptare mai precis in anexele nr. 5 si 6 ale acestuia si nu sunt lasate sa fie explicitate/completate in norme de aplicare.

In aceasta situatie ce am de facut?

Va rog sa scuzati volumul mai mare al textului intrebarii, dar am dorit sa ma fac inteleasa.

Cu deosebite multumiri pentru intelegere,
Maria Braica
Art.167 indice 1 (4) din legea 19/2000- Varstele standard de pensionare din care se face reducerea prevazuta in tabelul nr.4 sunt cele corespunzatoare anului ,respectiv lunii in care se deschide dreptul la pensie,prevazute in anexa nr.3,in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare corespunzator anului ,respectiv lunii in care se deschide dreptul la pensie.Asadar stagiul complet este indeplinit,varsta standard este de 58 de ani si 11 luni -4 ani si 10 luni(reducere pentru 8 ani de grupa I-a )=54 de ani si 1 luna.Depuneti cererea pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta incepand cu 08/11/2010 iar in cazul in care va fi respinsa,apelati la instanata care potrivit art.155 (d) din legea 19/2000 solutioneza deciziile de pensionare.Eu cred ca nu va fi respinsa.
Buna ziua,

Pe noi, pe cei de pe Avocatnet.ro, nu ne-ati intrebat, dar ne intrebati acum si ma bucur. :)

Fara nicio discutie, varsta standard de pensionare pentru 8 ani intregi lucrati in grupa I de munca se reduce cu 4 ani si 10 luni. Am verificat si eu anexa 3 a Legii nr. 19/2000 si indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta in noiembrie anul acesta. Cererea privind acordarea pensiei pentru limita de varsta impreuna cu actele se depun cel mai devreme cu 30 de zile inainte de 8 noiembrie.

Nu stiu cine v-a spus ceea ce voi cita mai jos din mesajul dvs., dar a gresit.
Repetand, recent, intrebarea, mi s-a spus ca raspunsurile anterioare se bazau exclusiv pe anexa nr. 3 din lege, dar ca pensionarea mea redusa in conditiile art. 167^1 nu mai e posibila, deoarece exista o anexa nr. 9 la norma de aplicare (Ord. nr. 340/2001) a Legii nr. 19/2000, care expliciteaza Anexei nr. 3 din lege.

Art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 nu are absolut nicio legatura cu anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001. Acest articol se aplica numai in corelatie cu anexa 3 a Legii nr. 19/2000. Am fi putut discuta despre anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 numai daca ati fi lucrat mai putin de 8 ani in grupa I de munca. In aceste conditii, nu v-ar mai fi fost aplicabile prevederile art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.

Daca ati lucrat 8 ani intregi in grupa I de munca, nu aveti de ce sa va faceti probleme. Depuneti dosarul de pensionare cel mai devreme in 8 octombrie 2010, cererea dvs. va fi admisa, deci veti primi si decizia de pensie, si drepturile aferente acesteia.

Succes in octombrie,

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Un coleg de pe forum a demonstrat ca Anexa 3 din lege si Anexa 9 din O340 sunt la fel, pe baza unui exemplu:

- Conform Anexei 3 din Legea 19/2000:
In perioada august 2009 - noiembrie 2009 varsta pt un barbat este de 63/8
Calculam: 2009. oct - 63 ani si 8 luni = 1946. feb.
Deci: un barbat nascut in feb. 1946 se poate pensiona la 63 ani si 8 luni.

- Conform Anexei 9 din O340:
Daca ne uitam la barbat nascut in feb.1946, observam ca se poate pensiona in oct.2009

QED: ambele ANEXE sunt logice si spun acelasi lucru.
Da asa este,ambele anexe spun acelasi lucru,important in acest caz este faptul ca reducerea varstei de pensionare sa se faca din anul si luna in care isi deschide asiguratul dreptul la pensie.Cu tot respectul C.M.
@tudorvaleriu

Dar trebuie facuta o importanta distinctie, si este vorba despre varsta din care se face reducerea varstei standard de pensionare.
-in cazul anexei 9 a Ordinului nr. 340/2001, varstele standard de pensionare din care se face reducerea sunt cele corespunzatoare anului si lunii nasterii asiguratului;
-in cazul anexei 3 a Legii nr. 19/2000, varstele standard de pensionare din care se face reducerea sunt cele corespunzatoare anului, respectiv lunii in care se deschide dreptul de pensie.

Anexa 9 se utilizeaza in cazul persoanelor care au lucrat in grupa II de munca, in conditii deosebite ulterior datei de 01.04.2001 sau care au lucrat in grupa I de munca dar reducerea prevazuta la art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 nu poate fi aplicata (asiguratul este prea tanar, perioada lucrata in grupa I este prea mica etc.).

Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000 se utilizeaza exclusiv persoanelor care au lucrat in grupa I de munca si numai in corelatie cu anexa 3 a Legii 19/2000 (adica nu conteaza data nasterii asiguratului, ci data deschiderii drepturilor de pensie).

Nu stiu daca m-am facut inteleasa, dar am incercat. :)