avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare...

tatal meu a implinit 58 de ani in august 28 anul curent, are o vechime in munca de 43 ani, poate depune dosarul de pensionare, daca nu cand ar putea sa o faca.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 05:49, 16 Septembrie 2009
DREPT PENSIE:
- pensie limita de varsta = 28.08.2016
- pensie anticipata partiala = 28.08.2011
1. Intrucat sunteti nascut in luna august 1951, varsta dv. standard de pensionare este de 65 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani, adica in august 2016.
2. Potrivit dispozitiilor art.50 alin.(1) din Legea nr.19/2000, asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.
3. Asadar, pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti solicita inscrierea la PENSIE ANTICIPATA PARTIALA cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 60 de ani, adica in august 2011.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Varsta standar de pensionare este in functie de data nasterii.
2. Daca-mi dat data nasterii si anii de vevime in munca va raspund cand si cum va pensionati.
@ilie.gheorghe

Domnule, putem vorbi despre o varsta standard de pensionare de 65 de ani in cazul barbatilor nascuti in ianuarie-martie 2015.

Sigur, cresterea varstei standard de pensionare este, teoretic, in evolutie, dar practic ea este deja esalonata, in functie de data nasterii, in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

Alte discuții în legătură

Cand pot sa ma pensionez anticipat. taranusicat taranusicat Sunt nascut in 05.06.1958 si am inceput sa lucrez din 01.08.1978 cu vechime neatrerupta in munca. Am lucrat in grupa I de munca 21,6 ani, si am avut in anul ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)
Calcul varsta de pensionare limita de varsta ccandrici ccandrici Tatal meu este nascut la 06.01.1952 Vechime in munca:35 ani si 7 luni. Mai sunt si urmatoarele perioade, care nu sunt sigur daca se considera stagii ... (vezi toată discuția)