Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare...

tatal meu a implinit 58 de ani in august 28 anul curent, are o vechime in munca de 43 ani, poate depune dosarul de pensionare, daca nu cand ar putea sa o faca.
DREPT PENSIE:
- pensie limita de varsta = 28.08.2016
- pensie anticipata partiala = 28.08.2011
1. Intrucat sunteti nascut in luna august 1951, varsta dv. standard de pensionare este de 65 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani, adica in august 2016.
2. Potrivit dispozitiilor art.50 alin.(1) din Legea nr.19/2000, asiguratii care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si cei care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 10 ani pot solicita pensie anticipata partiala cu reducerea varstelor standard de pensionare cu cel mult 5 ani.
3. Asadar, pentru ca ati realizat stagiul complet de cotizare, puteti solicita inscrierea la PENSIE ANTICIPATA PARTIALA cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 60 de ani, adica in august 2011.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Varsta standar de pensionare este in functie de data nasterii.
2. Daca-mi dat data nasterii si anii de vevime in munca va raspund cand si cum va pensionati.
@ilie.gheorghe

Domnule, putem vorbi despre o varsta standard de pensionare de 65 de ani in cazul barbatilor nascuti in ianuarie-martie 2015.

Sigur, cresterea varstei standard de pensionare este, teoretic, in evolutie, dar practic ea este deja esalonata, in functie de data nasterii, in anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea