Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... RCS-RDS, NOUTATI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

RCS-RDS, NOUTATI

ASTA E POVESTEA....
"-in data de 10.08.2010, am fost contactat telefonic de catre un reprezentant al
firmei RCS-RDS, care imi aducea la cunostinta faptul ca am un numar de 4(patru)
facturi neplatite. -tin sa precizez faptul ca nu am semnat nici un contract cu
aceasta firma(si nici cu o alta firma ce ar fi fost posibil sa fie preluata de
RCS-RDS). -sunt abonatul unei alte firme similara (UPC) de peste 8 ani si in
consecinta nici nu avea sens semnarea unui contract cu RCS-RDS in acelasi timp.
-tot reprezentantul firmei RCS-RDS, in urma insistentelor mele de a intelege ce
se intampla, mi-a comunicat ca acest contract este in vigoare din anul 2005 iar
facturile din acest an pana in prezent au fost achiate la o casierie din
Urziceni ( Unde au fost trimise facturile in toti acesti ani, avand in vedere
faptul ca in contract figureaza adresa mea? La aceasta adresa nu a ajuns
niciodata nici o factura.). Avand in vedere situatia “miserioasa” aflata si
faptul ca reprezentantul firmei a refuzat sa-mi trimita prin fax o copie a
contractului (pentru a putea vedea semnatura) sau o copie a buletinului celui
care ar fi putut sa semneze in numele meu, va intreb: Ce as putea sa fac ca sa
se intrerupa emiterea de facturi pe numele si pe adresa mea, tinand cont de
faptul ca aceste facturi nu sunt emise in baza unui contract semnat de mine?
Mentionez ca toate datele, divulgate de catre operator, sunt corecte si privesc
persoana mea.(nume, adresa, CNP)
Azi (27.08.2010), surpriza.... am primit prima scrisoare de la RCS-RDS.....
Dar... nu este un raspuns la sesizarea mea, ci o notificare/instiintare ca ma
vor actiona in instanta...."

IAR ACUM>>> NOUTATILE...
Ieri 29.09.2010, am fost contactat telefonic (cu numar ascuns) de catre o operatoare a companiei RCS-RDS (fara a se prezenta pentru a putea sti cu cine stau de vorba) pentru a-mi comunica rezultatul sesizarii mele din data de 12.08.2010.
SURPRIZAAAAA.......
Isi cer scuze pentru deranjul provocat si-mi comunica faptul ca in urma cercetarilor au constatat ca nu am contract cu ei (de parca eu nu stiam) astfel incat nu ma vor mai deranja.
MINUNATTTTT.....
Dar, solicit raspunsul in scris... Nu se poate, mi se raspunde... nu sunt obligati sa-mi raspunda in scris... imi mai spune domnisoara de la capatul firului...
Ce mai pot face eu ?
Daca peste 1 an ma trezesc ca defapt am iar contract?
Ce garantie am eu ca totul se incheie AICI?
AJUTOR....va rog....
Exista o lege, ceva, care sa-i oblige (pe ei ca societate pe actiuni) sa-mi raspunda in scris?
Avand in vedere ca situatia mentionata nu poate fi probata cu documente in conditiile legii,este dificil si de durata de realizat cercetari de catre organele in drept
Aveti dreptul sa staruiti a vi se raspunde la sesizarea oficial adresata operatorului
ynocentta, utilizator
ar fi bine sa trimiteti o adresa prin care sa solicitati un raspuns in scris.in 30 de zile ar trebui sa va raspunda.cu acest raspuns ori mergeti la ei personal ca sa aveti nr de inregistrare ori trimiteti prin posta cu confirmare de primire.
Asta am si facut, am fost la ei si-am depus sesizarea cu numar de inregistrare pe data de 12.08.2010, iar ei au considerat normal sa-mi raspunda verbal si cu mentiunea ca nu sunt obligati sa-mi raspunda in scris.
Intrebarea este:
Cum ii pot obliga sa-mi raspunda si in scris?
nu aveti garantia ca cea de la tel v-a sunat in calitate de angajata a firmei.
ar trebui sa-i sunati dvs si sa intrebati cand sa asteptati raspunsul lor la plangerea dvs.
mai puteti afla si de la o casierie daca mai figurati ca restant.
va puteti adresa si protectiei consumatorului
Art 8 din L nr 554/2.XII.2004 Se poate adresa instantei de contencios administrativ si cel care se considera vatamat intr-un drept al sau,recunoscut de lege,prin nesolutionare in termen,sau prin refuzul nejustificat de solutionare a cererii

Temei legal aveti;sunteti liberul arbitru sa va aparati dreptul