Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... primaria poate vinde un apartament construit din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

primaria poate vinde un apartament construit din patrimoniul statului?

locuim in acel apartament cu chirie din anul 1986.am depus nenumarate cereri de cumparate la primarie,la care nu am primit un raspuns concret.Acum domnul primar e de acord sa vanda acele apartamente,dar nu precizeaza in baza carei legi.pe de asupra am mai primit si o evaluare facuta in anul 2007 dar expertul avea autorizatia din anul 2003.intrebarile mele sunt:in baza carei legi se vand apartamentele construite din patrimoniul statului? , Este aceasta evaluare valabila? E autorizata primaria sa vanda aceste apartamente?
1.Legea nr. 85/1992 privind vanzarea de locuinte si spatii cu alta destinatie construite din fondurile statului si din fondurile unitatilor economice sau bugetare de stat
In ceea ce priveste evaluarea - nu se poate sa fie facuta cu data in 2007 cu autorizatie de 2003 .
Un expertul evaluator trebuie sa fie membru ANEVAR si sa aibe legitimatia si stampila valabile pentru anul in care se face evaluarea.
primaria are dreptul exclusiv sa puna in vanzare sau sa nu puna in vanzare acele apartamente.nu aveti ce sa faceti.
asta stiu ca are dreptul sa le puna in vanzare,dar se platesc direct primariei,sau prin intermediul altei institutii?