Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Absolvent Spiru Haret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Absolvent Spiru Haret

Sunt absolvent al Univ. Spiru Haret, promotia 2009, forma de invatamant ID, cu exament de licenta promovat in iulie 2009 . Nu am obtinut diploma nici acum (am inaintat cereri, petitii...). Ce pot face? In ce categorie se incadreaza cazul meu? Intentionez sa itentez proces...
Din ce localitate sunteti ?
Actionarea in instanta incumba o stapanire a dispozitiilor care fac obiectul actualei situatii ,in care cele doua autoritati se incapataneaza sa nu gaseasca o solutie legala
In multe centre universitare ush,absolventii au constatat dezinteresul partilor responsabile ,sau unit si au demarat demersurile in instanta
ICCJ ,in mai a.c.,a dispus deja o hotarare ramasa irevocabila
Ministerul nu recunoaste examenele de licenta ID si FR din 2009 si a elaborat un plan de reexaminare.
Adica veti da licenta din nou, sub supravegherea Min. Educatiei.
conform precizarilor ministerului, “absolventii formelor de invatamant ID si FR, care au participat la examenul de licenta in sesiunile programate in anii 2008-2009, inclusiv februarie 2010, vor sustine un nou examen de licenta, in perioada 15-30 septembrie 2010”
[ link extern ]

Pe de alta parte, licentele sunt valabile atita vreme cit nu au fost anulate in instanta.
Ministerul poate spune ca nu le recunoaste... dar acest lucru nu are nicio valoare.
[ link extern ]

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic
Mergi la Ministerul Invatamantului si intreaba ce poti face. Eu am fost pentru ca am terminat in 2008, ID, 4 ani, mi-au zis ca este ok, dar pentru linistea mea o sa merg in Spiru Haret 10 si cer, in scris, o confirmare precum ca licenta mea este acreditata.

Succes si dispera. Totul se rezolva.

Paula
Dispozitia prin care MECT a propus neeliberarea diplomelor ,este emisa ulterior eliberarii adeverintelor de catre ush,care atesta promovarea examenului de licenta si obtinerea titlului de licentiat in anumite stiinte
Avand in vedere ca orice dispozitie opereaza numai pentru viitor,MECT nu a precizat pana la acest moment temeiul legal pentru care sunt afectati cei care se afla in posesia actului emis sub autoritatea sa
MECT nu constientizeaza ridicolul in care se situeaza prin contestarea recunoasterii studiilor,avand in vedere ca fostii absolventi ,la locul de munca au ocupatocupa functii superioare,au emis decizii .hotarari,etc.
Pe de alta parte ,masura obligarii la un nou examen este o masura discriminatorie in conditiile in care examenul de licenta pe specialitati a fost sustinut concomitent ,
forma de invatamant zi,FR,ID,dovada fiind inregistrarile probelor ,care atesta legalitatea examenului pentru forma de zi
In conditiile in care MECT in termen legal nu a promovat actiune in instanta impotriva ush,cand a acceptat tacit toate formele de invatamant,fara a contesta cursurile pana la examenul de licenta ,rezulta evident ca exista si alte interese
De retinut ca ICCJ a dispus hotarare care a devenit irevocabila si care va fi mentionata in actiunile care urmeaza sa fie promovate de beneficiarii adeverintelor
Actualmente se desfasoara tratative intense intre cele doua autoritati,MECT nereusind sa isi sustina cu temei juridic solicitarile

@paula

cursurile de 4 ani nu intra sub incidenta discutiilor de posibila "relicentiere "
ynocentta, utilizator
Sunt din Bacau. Nu voi da licenta din nou in niciun caz! X-(Poate nu ati avuzit de noua inventie: examene de preselectie (constand in 5 probe) pt licenta! Nu vreau sa fac jocul nimanui! Intre timp, nu am stat degeaba, am tot incercat sa obtin informatii, lamuriri... Am facut si Ministerului o cerere de verificare a studiilor. Mi s-a raspuns exact in ziua a 30-a de la primirea cererii si mi-au scris niste aberatii...asa, sa nu zic ca nu mi-au raspuns. As posta raspunsul ministerului dar nu cred ca imi este permis. In momentul inscrieirii in anul I de studii, programul era legal. Pe parcurs, nu ma intereseaza ce s-a intamplat intre USH si MECTS...! In momentul in care am dat licenta, la fel, totul era in ordine! Daca vre-un avocat este interesat de caz, rog MP cu detalii solicitate, numele intreg al avocatului si date de contact. Mentionez ca acest caz ar putea constitui un precedent pentru alte sute...mii...B-)