Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... USH- problema tuturor care au sustinut si promovat ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

USH- problema tuturor care au sustinut si promovat examenul de licenta 2008-2009 SOS

OG 10/2009, ca urmare a unei interpretari neunitare si confuze de catre
oficiali ai Ministerului Educaiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, a condus la
nedreptairea absolvenilor Universitaii Spiru Haret atât în ceea ce priveste
participarea la unele concursuri, cât si în legatura cu cariera profesionala.
În apararea intereselor absolvenilor, Universitatea Spiru Haret a
întreprins numeroase demersuri la MECTS.
Deoarece nici prevederile OG10/2009, nici ordinele ministrului,
5202/2009 si 4235/2010, nu fac referire la absolveni, Universitatea Spiru Haret
a solicitat clarificari din partea Ministerului Educaiei, Cercetarii, Tineretului si
Sportului. Conform precizarilor MECTS, absolvenii Universitaii Spiru Haret
înmatriculai în anul I în perioada 2005-2008 (promoiile 2008 si 2009) la forme
de învaamânt considerate neautorizate de catre minister - Anexa nr. 1 - vor
susine un nou examen de licena, în urma caruia Ministerul Educaiei,
Cercetarii, Tineretului si Sportului va recunoaste diploma obinuta de absolveni.
Ca atare, absolvenii formelor de învaamânt ID si FR (Anexa nr. 1), care
au participat la examenul de licena în sesiunile programate în anii 2008-2009,
inclusiv februarie 2010, vor susine un nou examen de licena, în perioada 15-30
septembrie 2010 - programarea va fi afisata atât pe site-ul Universitaii Spiru
Haret - www.spiruharet.ro, cât si la sediile facultailor si centrelor tehnologice,
pe baza cererii formulate de fiecare absolvent în parte - Anexa nr. 2.
Examenul de licena se va susine fara plata taxelor aferente.
Pentru informaii suplimentare, adresai-va secretariatelor facultailor si
centrelor tehnologice.PRECIZARE
Pentru a spulbera orice dubiu cu privire la legalitatea organizarii sesiunii
de licenta din septembrie 2010 - pentru absolventii din anii 2008 si 2009,
la care face referire OG 10/2009 - si a efectelor acesteia asupra
absolventilor, precizam:
Organizarea sesiunii sus mentionate are la baza OGI0/2009, ordinele de
ministru - OMECI nr. 5202/2009 si OMECTS nr. 4235/2010-
precum si adresa MECTS cu nr. 296CBI13.07.2010 - din care citam: "
prevederile OMECTS nr. 4235/2010 se aplica si pentru absolventii
inmatriculati in anul I in perioada 2005-2008 care sustin examenul de
licenta in conditiile prevazute de OG 10/2009" - si aprobarea
ministrului Petru Daniel Funeriu, nr. 40.955/28.07.2010, privind
"organizarea unei sesiuni de licenta la Universitatea Spiru Hare! , in
perioada 15-30 septembrie 2010, pentru absolventii care au sustinut si
promovat examenul de licenta in anii 2008-2009."
Directia Comunicare si Relatii Publice a Universitatii Spiru Haret
5 august 2010

Este strigator la cer ceea ce ni se intampla noua, absolventilor care au promovat examenul de licenta 2008-2009. Noi am platit licenta, am sustinut-o si am promovat, noi ca studenti ne-am facut datoria, dar ei cei de la USH de ce vor sa scoata castanele cu mainile noastre. Chiar nimeni nu ne baga in seama ca suntem 15000 de oameni care suferim din cauza haosului si bulibaselilor facute la MECTS si USH? Pe mine ma revolta, de ce pana in 2009 nu s-a stiut de cei de la MECTS, nu au observat ca USH are si sectii neacreditate? De ce nu au oprit din start(de la inscriere) aceasta problema? Ce au facut dnii de la minister in acest timp? De ce a trebuit sa treaca atata timp ca acum sa ne abrambureasca si pe noi si pe angajatori si chiar ITM-urile? Poate la anul sa spuna ca nici aceste diplome nu sunt valabile si atunci ce facem? Cum pot sa isi bata joc de timpul , banii si nervii nostrii? Domnilor, eu nu inteleg ceva, de ce trebuie noi sa sustinem examenul de licenta din nou deoarece MECTS nu contesta examenul,contesta si spun ca nu este acreditata forma de invatamant FR si ID. Deci...din cate inteleg eu...noi nu ar trebui sa sustinem acest examen ci ...ar trebui sa repetam cursurile la ZI. Nu inteleg ce legatura are forma de invatamant cu examenul de licenta, deoarece in aceasi zi si in aceasi sala si in acelasi timp am sustinut examenul de licenta toate formele de invatamant in ordine alfabetica, fara nici o exceptie.Oare MECTS nu stie acest fapt? In sala au fost camere web, ce s-a intamplat cu inregistrarile? Toate grilele s-au sustinut pe calculator si au fost dirijate spre Bucuresti, oare credeti ca MECTS nu stie de modul cum s-a sustinut licenta?
Daca exista oameni de buna credinta, daca mai exista oameni care judeca normal, va rog sa ne indrumati si sa ne invatati ce sa mai facem ca suntem debusolati. Am inceput sa fim somati sa parasim locurile de munca deoarece nu avem diplome in regula. Chiar nu exista un avocat sau o grupare care sa ne sustina???? De ce acum toata lumea tace? Ajutati-ne sa trecem si peste acest prag...
Atentie ca totusi ceva ,ceva se misca,in relatiile si disputele intre unitatile implicate ,pentru ca MECT a dispus revizuirea situatiei ,in special cea referitoare la examenul de evaluare,anuntat pentru 15-30 09.2010