Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cai de atac
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cai de atac

Buna seara,
Ce cai de atac mai sunt posibile dupa o hotarâre definitiva a Inaltei Curti de Casatie si Justitie?
Ar mai fi caile extraordinare de atac, respectiv contestatia in anulare sau revizuirea, dar conditiile de admisibilitate a acestora sunt foarte restrictive, iar motivele limitativ prevazute de procedura penala sau civila, dupa caz.
Caile extraordinare de atac prevazute de procedura .

andymaurul
1.Dupa epuizarea cailor ordinare de atac mai pot fi exercitate caile extraodinare-contestatia in anulare si revizuirea.
2.Cu privire la executare-amanarea executarii pedepsei sau intreruperea executarii pedepsei si contestatia la executare.
CEDO in 6 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare. ( dupa epuizarea cailor interne ordinare de atac-apel si recurs).;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
parca recursul era cale extraordinara:rolleyes:
In penal,recursul este cale ordinara de atac.

andymaurul