Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

multumesc pt. raspuns,as vrea sa va mai intreb ceva si anume,sunt 2 surori ,iar una dintre ele vrea toata mostenirea,dar proprietara averii traieste,adica mama lor,poate sa i dea toata averea doar uneia dintre ele,sau se imparte la jumatate?multumesc
Mama poate sa vanda toata averea sau sa o doneze uneia dintre fiice.
In situatia in care se incheie act de vanzare cumparare este mai dificila atacarea lui ( puteti solicita eventual constatarea nulitatii absolute a contractului de vanzare cumparare pentru pret derizoriu, este un exemplu).
Daca mama va dona uneia dintre fiice intreaga avere, la momentul deschiderii succesiunii se va efectua raportul donatiilor adica fiica ce a primit donatia va aduce intreaga avere la masa succesorala si se va efectua reductiunea donatiei astfel incat sa se respecte rezerva succesorala a celeilalte fiice.
Mama este libera sa faca orice cu bunurile sa le vanda,doneze oricui chiar daca le lasa doar unui copil.
in timpul vietii sale mama poate sa vanda sau sa doneze oricui doreste dansa.