Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... subiectul etern:mostenirea de familie...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

subiectul etern:mostenirea de familie...

buna ziua!
Va rog un sfat in legatura cu o mostenire.Mama sotiei,singura la parinti,a mostenit de la parinti ei prin moartea lor care s-a petrecut demult o proprietate.(mentionez faptul ca ea(mama sotiei) nu a locuit impreuna cu parinti avand casa ei,iar sotul ei(tatal sotiei)decedat de 15 ani,deci este singura.La moartea unuia din parinti ei(tatal in 1986)sa executat devolutiunea succesorala(sper sa ma fi exprimat bine),unde s-au prezentat la aceea data ambi parinti ai sotiei(pe atunci traia si tatal sotiei),dar la moartea mamei sale(2004)nu s-a mai facut nimic.
Vreau sa stiu daca sotia si sora ei m-ai au vreun drept de mostenire asupra acestei proprietati(casa,curte si gradina),sau totul e mostenit de mama lor.
Va multumesc!
Potrivit legislatiei anterioare datei de 01.10.2011,( codul familiei) bunurile dobandite de catre unul dintre soti in timpul casatoriei nu sunt supuse partajalui in cazul divortului.Insa sotia si sora dansei au dobandit drept de mostenire,avand in vedere ca mama decedata nu avea frati.
andymaurul, utilizator
Adica doriti sa spuneti ca soacra dvs este in viata, ca succesiunea dupa mama soacrei dvs nu este dezbatuta si intrebati daca Sotia dvs si sora ei au dreptul la mostenirea lasata de bunica lor?! Raspuns este ca la mostenire vine mama sotiei si a cumnatei, adica soacra, daca renunta vin cele doua fiice, daca nu renunta, la decesul soacrei dvs fiicele vor imparti averea.
mirela741 a scris:

Adica doriti sa spuneti ca soacra dvs este in viata, ca succesiunea dupa mama soacrei dvs nu este dezbatuta si intrebati daca Sotia dvs si sora ei au dreptul la mostenirea lasata de bunica lor?! Raspuns este ca la mostenire vine mama sotiei si a cumnatei, adica soacra, daca renunta vin cele doua fiice, daca nu renunta, la decesul soacrei dvs fiicele vor imparti averea.

Utilizatorul a mentionat ca mama sotiei sale a decedat in 2004.
Mai bine sa lasam utilizatorul sa se exprime mai Clar...altfel nu vad rostul ultimei fraze a dansului.....
va rog sa ma iertati daca nu m-am facut inteles,deci soacra traieste si vreau sa stiu daca fetele ei,(sotia si sora)au drept de mostenire ,sau cat li se cuvine lor si cat mamei lor,din aceasta mostenire.(soacra nu mai are frati iar parinti ei morti).