avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Care a fost perioada anului scolar 2009-2010.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Care a fost perioada anului scolar 2009-2010.

Platesc o pensie alimentara copilului care are 20 de ani .A terminat clasa a XII-a si-mi opreste in continuare pensia alimentara deoarece contabila mi-a spus ca anul scolar 2009-2010 nu se termina pe 15 iunie.
Cel mai recent răspuns: elena138 , utilizator 22:16, 24 Octombrie 2010
Buna ziua. Va pot ajuta cu un link pentru lamuriri:
[ link extern ]
nu stiu exact dar daca aduce adeverinta ca s-a inscris si la facultate o sa mai platiti pensie alimentara.
La 31 august.
In legea invatamantului este stipulat ca anul scolar 2009-2010 incepe pe 14 septembrie 2009 si se termina pe 11 iunie 2010 .Fosta sotie a trimes o adeverinta de la inspectoratul scolar judetean Constanta din care reiesea ca si lunile de vacanta (iulie,august) sunt incluse in anul scolar .Dar din legea invatamantului nu reiese asa ceva .Copilul a terminat clasa XII-a si nu a adus nici o adeverinta din care sa reiasa ca este inscris la facultate .Contabila a considerat ca acea adeverinta de la inspectoratul scolar judetean trimisa de fosta sotie este un act juridic .In hotararea judecatareasca definitiva este stipulat sa-mi fie retinuta pensia alimentara pana la terminarea anului scolar 2009-2010.Consider ca, contabila institutiei unde lucrez a facut un abuz i-mi a retine in continuare pensia alimentara .Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu mi se mai opreasca pensia alimentara .
In legea invatamantului este stipulat ca anul scolar 2009-2010 incepe pe 14 septembrie 2009 si se termina pe 11 iunie 2010 .Fosta sotie a trimes o adeverinta de la inspectoratul scolar judetean Constanta din care reiesea ca si lunile de vacanta (iulie,august) sunt incluse in anul scolar .Dar din legea invatamantului nu reiese asa ceva .Copilul a terminat clasa XII-a si nu a adus nici o adeverinta din care sa reiasa ca este inscris la facultate .Contabila a considerat ca acea adeverinta de la inspectoratul scolar judetean trimisa de fosta sotie este un act juridic .In hotararea judecatareasca definitiva este stipulat sa-mi fie retinuta pensia alimentara pana la terminarea anului scolar 2009-2010.Consider ca, contabila institutiei unde lucrez a facut un abuz i-mi a retine in continuare pensia alimentara .Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu mi se mai opreasca pensia alimentara .

Alte discuții în legătură

Pensie de intretinere student- finalizare studii ContSters359971 ContSters359971 Buna ziua. As avea o intrebare legata de pensia alimentara: daca termin anul acesta facultatea pana cand mai exact trebuie sa primesc pensie? pana in ziua cand ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara lucian_bbb lucian_bbb Buna ziua! Aș dori o lămurire la o problemă: am 18 ani (în august împlinesc 19) și sunt proaspăt absolvent al clasei a XII-a; părinții mei sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ana123 ana123 Nu sunt multumita de hotararea judecatoreasca de pensie alimentara, mai bine zis de procent. Am cerut 25% din salariu si mi-a dat 20%. Vreau sa fac apel. Ma ... (vezi toată discuția)