Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj, prenatal, CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj, prenatal, CCC

Buna ziua. Lucrez din iunie 2009 ca asisenta medicala cu norma intreaga acum sunt insarcinata in 5 luni iar doctora mea vrea sa isi restranga activitatea fiind si ea insarcinata si vrea sa ma bage in somaj.As vrea sa va intreb daca din somaj as mai putea intra in prenatal si daca as mai beneficia de acea indemnizatie.vA MULTUMESC
1. Trebuie sa fiti concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni aveti 12 luni lucrate si cotizate la somaj.
2. Cat timp sunteti in somaj indemnizat puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (pre si postnatal) si CCC pana la 2 ani.
2. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
3. Cererea de intrare in CCC pana la 2 ani o faceti catre Agentia de Somaj.
4. Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa terminarea acestor concedii.