Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... libere decese
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

libere decese

bunicul meu a murit azi eu sunt din sb iar el e in ias.numai 1zi am liber de la firma.
1. CCMUNN pe anii 2007-2010 spune ca in asemenea situatie vi se poate acorda o zi libera platita.
2. Daca nu va ajunge o zi va mai puteti lua zile din CO sau zile de CFP.
CONDOLEANTE!
Dl.Tudor Valeriu are dreptate!:sorry:
Contractul colectiv unic la nivel national

Art. 61. - (1) Salariaţii au dreptul la zile libere plătite pentru evenimente deosebite în familie sau pentru alte situaţii, după cum urmează:

e) decesul bunicilor, fraţilor, surorilor - 1 zi;

Acesta este minimul, dar asta nu insemna ca nu va poate da mai mult.
ContSters145137, utilizator
Contract colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2011

ART. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie, sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.
(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat pentru pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.
(3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata.

Condoleante! Eu am avut dreptul la 3 zile, insa in calitate de functionar public in temeiul OUG nr. 6/2007