Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deces unchi(fratele mamei). Am dreptul la zile libere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deces unchi(fratele mamei). Am dreptul la zile libere platite in afara CO?

Buna ziua.
Am dreptul la zile libere platite in afara CO daca a decedat fratele mamei mele?
Am citit despre bunici, soti, frati, dar nu am gasit nimic despre unchi.
Va multumesc.
da aveti voie...1 zi parca

Art. 147. [zile libere plătite]
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Conform CCMUN 2007 - 2010, se pare ca nu:

"ART.61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in
familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in
alta localitate - 5 zile.
(2) Salariatii au dreptul la 30 de zile concediu fara plata, acordat o singura data, pentru
pregatirea si sustinerea lucrarii de diploma in invatamantul superior. Acest concediu se
poate acorda si fractionat, la cererea salariatului.
(3) Pentru rezolvarea unor situatii personale, salariatii au dreptul la concedii fara plata."
Va multumesc foarte mult.
Toate cele bune.