Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

casatorie

Am dreptul la zile libere cu plata daca se casatoreste sora mea?
Conform Contractului colectiv de munca 2007-2010 la nivel national:
Art. 61. - (1) Salariatii au dreptul la zile libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii, dupa cum urmeaza:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
b) casatoria unui copil - 2 zile;
c) nasterea unui copil - 5 zile + 10 zile daca a urmat un curs de puericultura;
d) decesul sotului, copilului, parintilor, socrilor - 3 zile;
e) decesul bunicilor, fratilor, surorilor - 1 zi;
f) donatorii de sange - conform legii;
g) la schimbarea locului de munca in cadrul aceleiasi unitati, cu mutarea domiciliului in alta localitate - 5 zile.