avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... e bine sa trimit bani prin posta pentru copil chiar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

e bine sa trimit bani prin posta pentru copil chiar daca divortul nu a fost pronuntat?

atat eu cat si sotia am introdus actiune de divort.Pana se stabileste pensia alimentara,prin hotarare definitiva este bine sa trimit bani prin posta pentru copil.Nu vreau sa ma trezesc la pronuntarea divortului ca trebuie sa dau o suma mare de bani de la data cand a fost introdusa actiunea de divort.Se iau in considerare acesti bani pe care eu ii trimit lunar.In actiunea sotiei de divort nu se specifica ca cere plata de la data introducerii actiunii.Am citit ca trebuie specificat acest lucru ca sa se stabileasca la pronuntarea divortului sa dau din urma.Cum trebuie sa procedez? sa strang bani si sa-i dau la pronuntare sau sa trimit lunar prin posta si sa pastrez dovada de la oficiul postal ca am trimis banii lunar?E posibil chiar daca am dovada ca am trimis banii lunar,sa nu mi se recunoasca acest fapt si sa fiu pus iar sa platesc din urma?.Mentionez (chiar daca este irelevant) ca,fetita noastra a fost crescuta de la varsta de 6 luni de catre bunica materna unde locuieste si in prezent(la 9 ani).Cineva trecut prin divort a fost pus sa plateasca de la data primei infatisari,alte persoane au fost puse de la data pronuntarii,iar altii retroactiv de la data introducerii actiunii.Care sunt procedurile ce determina perioada de cand se plateste? Va multumesc
Ultima modificare: Luni, 18 Octombrie 2010
cristibox, utilizator
Cel mai recent răspuns: cristibox , utilizator 13:50, 19 Octombrie 2010
Da. Pastrati in schimb dovezile expedierii, pentru ca obligatia platii intretinerii copilului incepe din momentul actiunii in divort. E posibil ulterior sa nu vi se recunoasca faptul ca ati participat la cheltuieli si sa vi se ceara retroactiv, chiar daca v-ati conformat.
bighiu77 a scris:

Da. Pastrati in schimb dovezile expedierii, pentru ca obligatia platii intretinerii copilului incepe din momentul actiunii in divort. E posibil ulterior sa nu vi se recunoasca faptul ca ati participat la cheltuieli si sa vi se ceara retroactiv, chiar daca v-ati conformat.

Pai daca este riscul sa nu mi se recunoasca de ce avocatul mi-a spus sa fac asta?O sa dau bani degeaba apoi o sa-i mai dau iar pe toti odata?Se vor strange ceva bani deoarce primul termen este abia in martie 2010.Ce sa fac sa-i strang si sa-i dau l a pronuntare?
Pastrati dovada expedierii banilor, pentru a putea demonstra faptul ca v-ati respectat obligatiile parintesti.
Daca nu veti putea dovedi expedierea, este posibil sa vi se ceara retroactiv.
La divort, Instanta va dispune plata pensiei de intretinere incepand cu data introducerii actiunii. Aceasta este regula. In cadrul actiunii de divort, Instanta va dispune plata pensiei de intretinere incepand cu data pronuntarii actiunii, daca pensia de intretinere a fost stabilita anterior pe baza unei actiuni separate prin care a fost solicitata pensia de intretinere. Majoritatea instantelor dispun de asemenea si infiintarea popririi asupra veniturilor debitorului incepand cu data dispusa in sentinta.

Pentru ca tot sunteti dispus sa platiti niste banuti, pentru a evita sa ii platiti de doua ori, precum si pentru a nu vi se parea ca platiti prea mult de la data introducerii actiunii, puneti acei banuti deoparte si in momentul pronuntarii sentintei achitati restanta cu suma pe care ati strans-o. E mai sugur pt dv.
Conteaza foarte mult si cat credeti ca ii sunt necesari copilului acei bani in conditiile actuale. Procesul poate dura, nevoile pot fi stringente, unde mai puneti ca ati putea fi obligat sa platiti si dobanda. Personal, consider ca faceti bine ca participati -prezent- la cheltuieli, decat mai tarziu. Conteaza acest lucru si in fata judecatorului... si a copilului.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara retroactiv urgent andra-celia andra-celia buna ziua, pensia alimentara se plateste doar retroactiv sau se poate plati si de la data ramanerii definitive a procesului de divort?va multumesc (vezi toată discuția)
Parasit domiciliu dar.... baietzika baietzika am virat lunar in contul fetei o suma de bani pentru intretinere. ma mai poate obliga instanta sa platesc pensia retroactiv de la data depunerii cererii de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara in timpul procesului iii02 iii02 procesul de divort a inceput la jumatatea lunii ianuarie si s-a incheiat la sfarsitul lunii martie, in aceste conditii mi se poate cere plata pensiei ... (vezi toată discuția)