avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... birou de credite
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

birou de credite

cine stie care sunt bancile care nu verifica la acordarea de credite persoane fizice Biroul de Credite? consultarea Biroului de Credite va fi obligatorie si cand se vor contracta credite de la bancile europene?
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2008
ContSters48540, utilizator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:44, 3 Februarie 2008
Din ceea ce stiu eu, toate bancile verifica aceasta evidenta a rau-platnicilor.
Modificarea legislativa consta in faptul ca bancile vor fi obligate ca anterior anuntarii listei debitorilor, sa notifice persoanele in cauza.
Bancile din UE nu pot verifica, asa ca Ungaria, Bulgaria sau Cehia, poate fi alegerea.:))
si in tara sunt banci care nu controleaza acest lucru #-o ...dar nu pentru toti cei care solicita credite;)
Pai si... cu asigurarile lor ce fac? Nu-si asigura creditele?
:O
De unde stii?
Ultima modificare: Miercuri, 30 Ianuarie 2008
Liliana Gradinaru, Avocat
Vrei sa-mi spui ca pentru demnitari se aplica acest lucru ?#-o ....verificarea rau-platnicilor se face pentru oamenii de rand. Cunosc caz in care o banca din tara nu a verificat acest lucru.
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Credite pot obtine societatile comerciale cu administratori care sunt in biroul de credite? pegas pegas buna seara citisem mai demult ca daca esti in biroul de credit ca persoana fizica,daca esti actionar la o firma ,respectiva firma poate lua imprumut. asadar ... (vezi toată discuția)
Cum ies din crb SukySu SukySu In anul 2005 am cumparat un produs prin rate la [editat]. Am plecat din tara urmand ca partenerul meu din acea perioada sa se ocupa de rate.Dupa cateva luni ... (vezi toată discuția)
Birou de credit-centrala riscului de credit puncuskaa puncuskaa care este diferenta intre Biroul de Credit si Centrala Riscului de Credit? (vezi toată discuția)