Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cetatenie...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cetatenie...

M-am gindit sa cer cetatenie in tara de adoptie,dar imi spun ca trebuie sa renunt la cetatenia Romana,pentru ca nu exista acord intre cele doua tari.Imi puteti da amanunte despre conditiile in care pot renunta la cetatenia romana si daca se poate recupera ,in ce conditii?
Cred ca trebuie sa ma informez innainte de a face pasul:D
Despre ce ţară este vorba?
Spania,tara capsunarilor:)
Dobindirea cetateniei
Cetatenia spaniola este dobandita daca sunt indeplinite toate criteriile stabilite de legea spaniola.
Cetatenia poate fi obtinuta de:
Strainii majori si minorii independenti;
Strainii mai mari de 14 ani, daca sunt insotiti de parinti sau tutore;
Reprezentantii legali ai persoanelor incapabile daca:
Strainul a locuit in Spania legal si continuu,
Migrantul dovedeste un bun comportament civic,
Migrantul este suficient integrat in societatea spaniola.
Legislatia spaniola cere ca strainul sa fi avut resedinta in Spania timp de 10 ani.
Termenul poate fi redus in urmatoarele cazuri:
5 ani in cazul refugiatilor;
1 an in cazul:
Strainilor nascuti in Spania;
Straini casatoriti cu cetateni spanioli;
Soti vaduvi ai spaniolilor;
Straini aflati sub tutela spaniolilor cel putin 2 ani;
Orice persoana nascuta de parinte spaniol sau bunici spanioli.
Acte necesare:
Certificatul de nastere, tradus si legalizat;
Permisul de sedere;
Certificatul consular care atesta cetatenia curenta si un bun comportament;
Cazier judiciar din tara de origine;
Cazier judiciar din Spania;
Certificatul inregistrarii municipale, inclusiv a membrilor familiei;
Certificat care atesta resurse financiare suficiente;
Certificatul de nastere a sotului si certificatul de casatorie;
Certificatul care atesta ca sotii locuiesc impreuna, daca strainul este casatorit cu un cetatean spaniol.
Institutii responsabile
Cererea pentru obtinerea cetateniei va fi depusa la Registrul Civil al locului de resedinta.
Departamentul pentru Cetatenie din cadrul Ministerului de Justitie va decide cu privire la acordarea cetateniei spaniole.
In Spania nu este admisa cetatenia dubla.
Multumesc mult pentru raspunsul detaliat.
Insa ceea ce cu adevarat nu inteleg este de ce trebuie sa renunt la cetatenia romana definitiv.Si daca exista si proces reversibil....
Adevarul e ca eu nu am prea multe dubii....dar sotul meu nu e asa de hotarit ca mine si din aceasta cauza am nevoie de aceste detalii.
Mai ales ca suntem proprietari in Romania,avem casa acolo...si el crede ca schimbarea cetateniei poate influenta statul de proprietar,in momentul platirii impozitelor de exemplu....
Probabil că există şi derogări de la principii, în sensul că puteţi să vă păstraţi cetăţenia română, altfel aţi fi prejudiciată în dreptul de proprietate.