avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... acte pt cetatenie spaniola
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

acte pt cetatenie spaniola

buna ziua. sora mea locuieste in Spania de 10 ani, este casatorita cu un cetatean spaniol, si ar dori sa stie ce acte ii sunt necesare sunde trebuie sa depuna cererea pt cetatenia spaniola? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:30, 7 Martie 2010
la autoritatile spaniole.. cere cerute de legea spaniola..trebuie intrebati avocatii din spania:D
Legislaţia spaniolă prevede ca, înainte de solicitarea cetăţeniei, persoana de origine străină să fi avut reşedinţa în Spania timp de cel puţin 10 ani.
Termenul poate fi redus la:
a. 5 ani, în cazul refugiaţilor;
b. 2 ani, pentru cei născuţi în ţări sudamericane, în Andorra, Filipine, Guineea Ecuatorială sau Portugalia;
c. 1 an, în următoarele cazuri:
- străinii născuţi în Spania
- străinii care s-au aflat sub tutela spaniolilor cel puţin 2 ani;
- străinii căsătoriţi cu cetăţeni spanioli
- soţii străini văduvi ai spaniolilor
- orice persoană care are un părinte spaniol sau bunici spanioli, indiferent dacă s-a născut în afara Spaniei

Acte necesare:

- cerere-tip
- certificat de naştere, tradus, legalizat şi apostilat cu apostila de la Haga
- certificatul de cetăţean comunitar
- paşaport
- adeverinţă pentru stabilirea domiciliului „empadronamiento”
- cazier de antecedente penale emis de autorităţile juridice spaniole
- certificatul consular care atestă cetăţenia curentă şi un bun comportament civic;
- cazier de antecedente penale din ţara de origine, tradus, legalizat şi apostilat
- adeverinţă care demonstrează că solicitantul dispune de suficiente resurse financiare
- orice alte documente care atestă integrarea străinului: carnet de conducere spaniol, diplome, cursuri absolvite, etc

La aceste documente se adaugă următoarele, dacă este cazul:
- autorizaţie judecătorească pentru dreptul de reprezentare a unui minor sau a unei persoane cu deficienţe psihice
- certificatele de naştere ale copiilor minori
- certificatul de naştere al soţului şi certificatul de căsătorie, în cazul solicitării naţionalităţii spaniole pentru căsătorie cu un spaniol
- certificatul care atestă ca soţii locuiesc împreună, dacă străinul este căsătorit cu un cetăţean spaniol
- certificat de căsătorie, de naştere al soţului şi de deces, în cazul solicitării cetăţeniei pentru deces

Cererea pentru obţinerea cetăţeniei va fi depusă la Registrul Civil din localitatea în care rezidează solicitantul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cetatenie... capsunar capsunar M-am gindit sa cer cetatenie in tara de adoptie,dar imi spun ca trebuie sa renunt la cetatenia Romana,pentru ca nu exista acord intre cele doua tari.Imi puteti ... (vezi toată discuția)
Cetatenie PetraIulia PetraIulia Fiul meu s-a nascut in Spania, avand mama romanca si tata argentinian, necasatoriti. Vrem sa solicitam pentru el cetatenia spaniola, dar intre timp are nevoie ... (vezi toată discuția)
Acte căsătorie Claus1988 Claus1988 Buna ziua , locuiesc in Danemarca cu domiciliu rămas pe buletin in România , in Danemarca m-am căsătorit cu o cetățeana de origine ucraineana care in ... (vezi toată discuția)