avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort..va rog mult sa ma ajutati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort..va rog mult sa ma ajutati

va rog mult sa-mi spuneti ce motive se pt invoca pt un divort amiabil.mentionez faptul ca adevaratul motiv pt care doresc sa divortez este faptul ca nu ne mai intelegem,nu mai putem comunica deloc unul cu celalat..si din aceste motive as dori sa divortez,pt ca ..continuarea casniciei in aceste fel va duce probabil la vb urate,certuri sau mai stiu eu ce,si nu doresc acest lucru mai ales avand in vedere ca in casa exista si un minor.as dori sa stiu in formularea cererii de divort ce motive as putea sa invoc?nepotrivire caracter?sau ce?
Cel mai recent răspuns: praporgescu , utilizator 23:11, 13 Noiembrie 2010
Avand in vedere ca exista un copil minor rezultat din casatorie, puteti divorta din vina ambelor parti.Puteti invoca faptul ca relatiile dintre dvs. si parat nu se mai bazeaza pe sprijin moral , respect etc. astfel incat continuarea casatoriei este vadit imposibila. Se impune proba testimoniala(cu martori), ancheta sociala .
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art. 613 indice 1 c.p.c. referitoare la cererea de divort intemeiata pe acordul partilor, puteti trece ca motive nepotrivirea de caracter, lipsa comunicarii, etc. Oricum in acest caz "primind cererea de divort ..., presedintele instantei va verifica existenta consimtamantului sotilor, dupa care, va fixa un termen de doua luni in sedinta publica. La termenul de judecata, instanta va verifica daca sotii staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor si, in caz afirmativ, va trece la judecarea cererii, fara a administra probe cu privire la motivele de divort. Pentru solutionarea cererilor accesorii privind numele pe care sotii il vor purta dupa divort, pensia de intretinere si atribuirea locuintei, instanta va putea dispune, atunci cand considera necesar, administrarea probelor prevazute de lege".
Cu stima !

zahariamarius a scris:

Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art. 613 indice 1 c.p.c. referitoare la cererea de divort intemeiata pe acordul partilor, puteti trece ca motive nepotrivirea de caracter, lipsa comunicarii, etc. Oricum in acest caz "primind cererea de divort ..., presedintele instantei va verifica existenta consimtamantului sotilor, dupa care, va fixa un termen de doua luni in sedinta publica. La termenul de judecata, instanta va verifica daca sotii staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor si, in caz afirmativ, va trece la judecarea cererii, fara a administra probe cu privire la motivele de divort. Pentru solutionarea cererilor accesorii privind numele pe care sotii il vor purta dupa divort, pensia de intretinere si atribuirea locuintei, instanta va putea dispune, atunci cand considera necesar, administrarea probelor prevazute de lege".
Cu stima !



Imi pare rau ca trebuie sa va contrazic, dar tinand cont de faptul ca exista un copil minor la mijloc, instanta va administra probe(martori, ancheta sociala)
Desfacerea casatoriei prin acordul partilor poate avea loc doar in situatia in care din casatorie nu au rezultat copii care sunt minori la data inaintarii actiunii. Din cite am inteles exista un minor .In acest caz urmeaza sa inaintati cererea aratind motivele care fac in prezent imposibila convietuirea si continuarea casatoriei. Aceste motive urmeaza sa le dovediti cu martori.
martori pt ce?cati martori?

Alte discuții în legătură

Divort din vina ambelor part mi_chelle mi_chelle Buna ziua, Ma puteti lamuri si pe mine, va rog,in urmatoarea situatie? Avem 34 ani de casnicie,copii majori, sotul nu doreste divort prin acord. In ... (vezi toată discuția)
Metoda divort ContSters61499 ContSters61499 Buna ziua. Sunt casatorita din 2002, in urma casatoriei a rezultat un minor, locuim impreuna inca in apartamentul sotului achizitionat inaintea casatoriei si ... (vezi toată discuția)
Martori la depunere cerere divort ivf ivf vreau sa depun o cerere de divort ca motiv nepotrivire de caracter. am vazut ca la formularul cererii de divort exista 2 rubrici de martori, nu am martori in ... (vezi toată discuția)