Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... deschidere cabinet stomatologic la parterul blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

deschidere cabinet stomatologic la parterul blocului

De curand un vecin mi-a solicitat acordul pt. deschiderea unui cabinet stomatologic la parterul blocului in care locuiesc. Eu nu am vrut sa semnez dar am inteles ca si asa isi va putea deschide cabinetul mult-visat. Nu sunt de acord deoarece apartamentele au fost proiectate ca spatii de locuit nu cu destinatie de spatii comerciale sau cabinete. Pe langa faptul ca se darama pereti in numele amenajarii slabind astfel rezistenta blocului in caz de cutremur mai este si poluarea fonica data de functionarea compresorului si considerente de ordin igienico-sanitar legate de colectarea si eliminarea deseurilor medicale eliminarea sputei si a sangelui direct in canalizarea orasului. De ce se aproba cu atata larghete infiintarea de cabinete stomatologice la parterul blocurilor si cate semnaturi sunt necesare?
elisoara_toma@yahoo.com, utilizator
1-Prevederile in vigoare,permit schimbarea destinatiei spatiului
2-Aspectele care va trezesc teama si panica nu sunt jutificate ,in conditiile in care respectivul cabinet ,nu poate functiona ,daca nu intruneste si nu respecta normele legal prevazute in domeniu
elisoara_toma@yahoo.com a scris:

Nu sunt de acord deoarece apartamentele au fost proiectate ca spatii de locuit nu cu destinatie de spatii comerciale sau cabinete.

Tocmai de aceea exista posibilitatea legala a schimbarii destinatiei...
Din pacate cei care dau atat de usor aprobari nu sunt afectati de consecinte. Nu s-a luat in calcul faptul ca daramarea unor pereti in numele maririi spatiului pot pune in pericol siguranta locatarilor. Am fost in strainatate si nu am vazut asa ceva. S-a creat confuzie intre spatiile comerciale situate la parterul blocurilor care asa au fost proiectate pt. trafic intens si izolate fonic si posibilitatea transformarii locuintelor in spatii comerciale.
elisoara_toma@yahoo.com, utilizator
elisoara_toma@yahoo.com a scris:

Din pacate cei care dau atat de usor aprobari nu sunt afectati de consecinte. Nu s-a luat in calcul faptul ca daramarea unor pereti in numele maririi spatiului pot pune in pericol siguranta locatarilor.

Cei care dau aprobari,sunt primii care in caz de reclamatie si constatare incalcare norme in vigoare,raspund administrativ,civil sau penal ,dupa caz .
elisoara_toma@yahoo.com a scris:

Din pacate cei care dau atat de usor aprobari nu sunt afectati de consecinte. Nu s-a luat in calcul faptul ca daramarea unor pereti in numele maririi spatiului pot pune in pericol siguranta locatarilor. .............

Trebuie sa stiti ca in condominii construite pentru locuit, in legea 230/2007 se specifica sintagma "spatii cu alta destinatie decat aceea de locuinta", ca pentru obtinerea acestei schimbari - din locuinta in cabinet dentar, in cazul dv.- sunt necesare:
- acordul vecinilor direct afectati in plan vertical si orizontal (afectati de zgomot, de trafic etc)
- avizul asociatiei de proprietari (semnat si parafat de presedinte) pentru asumarea reglarii cu proprietarul viitorului sediu de firma a deranjului provocat de aceasta locatarilor, prin intocmirea de conventie intre asociatie si patronul respectivului spatiu in privinta unor reglementari de cmportament, unor plati suplimentare la intretinere etc.
- autorizatie de constructie de la primarie in cazul in care face modificari de pereti in acel spatiu.

Asadar raspunderea pentru pagube la condominiu, la caz de cutremur, o poarta proprietarul spatiului si persoana din primarie care a autorizat modificarea din apartament.
Vecinii si nici chiar presedintele asociatiei nu sunt responsabili pentru acordul si avizul lor decat strict pentru ce le-au dat: deranj personal si deranj comun.

Interventie moderator
Va rog ca pe viitor sa nu mai modificati mesajul scris daca vi s-a raspuns la el, intrucat se schimba sensul discutiei, iar unele mesaje apar ca fiind inutile sau caraghioase!
elga50, moderator