Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Perle, nestemate, bijuterii ... francutii
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Perle, nestemate, bijuterii ... francutii

Overheard in ... (in locul punctelor de suspensie urmeaza numele unui oras sau al unui loc) apoi urmeaza o lista de enormitati comice debitate de oameni in diferite situatii. Cutuma este ca acestor enormitati sa li se dea un titlu adecvat care sa sporeasca efectul comic. Unul din cele mai bune site-uri in acest domeniu este cel al unor liceeni din Zalau unde am intalnit cateva "frâncuţii" cu totul memorabile.
Pentru ca longum iter est per praecepta sed breve et eficax per exempla sa vedem cateva "frâncuţii"

Doi boschetari, pe messenger
Păstaie: ai sa-mi dai 2 milioane pana joi?
Dacian: nu..
Păstaie: cum adica nu?
Dacian: ii ca un fel de da, numa ca invers

Heavy Night
La ieşirea din bar..
Dacian: Pe aici se intră afară?

Oglinda, oglinjoara, cine-i mai glumet din tara?

Poliţiţist rutier, prin megafon: CJ-36-XXX, trage pe dreapta, că am impresia că tu te uiţi în oglindă doar când te barbiereşti.

s.a.m.d.
Dupa fiecare francutie urmeaza persoana care a "overheard/overseen" francutia.

Ati prins ideea, nu-i asa? Booon! Acum sa vedem ce gasim prin preajma.

Cum sa ramai casatorit daca intr-un act autentic, notarul scrie "vaduv" ? Ha? :weg:

In contract scrie vaduv si automat trebuia indeplinita deschiderea succesiunii.

Tara, tara, vrem notari ... cat mai multi si cat mai mari!

Contractul de vanzare cumparare are nulitate judiciara, fiind o intelegere amiabila intre parti in raport cu Notarul public.

Sa se fractioneze primesc, dar atunci sa nu se imparta nimic

un bun de speţa teren intravilan fracţionat în 1/1 părţi indivize curţi-construcţii, 1/1 părţi indivize livadă, 1/1 teren arabil

Haideti sa nu lasam sa se piarda astfel de perle!
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Eu le fac el le greseste.

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti unde pot reclama un notar public pentru nenumaratele servicii defectuase care le-a facut .Mi-a gresit toate actele pe care le-am facut , a trebuit sa parcurg pentru asta sute de kilometri pe cheltuiala mea si in final a semnat un contract de vanzare cumparare fara sa verifice veridicitatea continutului. Va multumesc.
@u.b.i.k., dragut avatar aveti. :) Iarasi ne dati de lucru.Insa e chiar amuzant. Necesita ceva timp sa mai caut perlute pe care le-am intalnit.M-am gandit sa incep cu cu o perla chiar de-a mea. Dar mai intai sa o gasesc.Pana una alta, una proaspata..

4 FRATII SI MAMA VIN DE LA PRODUS DIN FRANTA SI AU DREPTATE :O

4 FRATII SI MAMA VIN DE LA PRODUS DIN FRANTA SI AU DREPTATE
SI BANII VIN SI TIGANII MULTI DIN PARIS DAR NU TOTI AU DREPTATE PT CA NU SE PROSTITUIAZA SI NU AU BANII IN SCHIMB DOMNISOARA SI MAMA AU BANII SI DOAMNA JUDECATOR SE TREZESTE FERICITA DIMINEATA SI JUDECA DUPA BUNUL PLAC.JUSTITA DIN BECLEAN SE FACE PE CAMP CU OILE SI LANGA STRAZI CU FETITE.HALAL JUSTITIE BECLEAN
ContSters47264, utilizator
O femeie de serviciu de la un bloc,martora din partea reclamantului in procesul de divort:
Femeia incepe sa declare despre infidelitatea sotiei parate.
-Dle.presedinte,sa stiti ca dansa,traieste cu un negru
Presedintele:
-Da ? ...spuneti mai departe
Femeia nu incepe dine sa spuna ca se intalnesc cei doi foarte des cat reclamantul se afla serviciu,cand presedintele,are o revelatie:
-Da,stati putin...
Si cum ziceati ca il cheama pe cetateanu` de culoare,nu negru,martora,de culoare ?
Martora:
-Vasile,dle.presedinte...
Radu Gabrian, Mediator
@Vlad Stefan =D> :rofl: ... insa te rog sa le editezi si sa le pui pe toate intr-un singur mesaj netriplat.

@legally :tooth: suuuuuper!

@r.gabi e bun ... insa trebuia postat in sectiunea de bancuri nu aici. aici nu-si are locul pentru ca desi nu am postat numele celor care au produs francutiile ele sunt culese de pe avocatnet. parca acesta era si scopul, sa colectam francutii.

cateva pareri:
- francutia trebuie sa aiba volum redus
- sa-si aiba originea pe o pagina avocatnet
- sa fie paradoxala, comica ori absurda ori remarcabila prin altceva

Sa ascultam si cealalta identitate

User disperat:
Intrebare: Cine plateste taxa de timbru judiciar intr-o solicitare de anulare a unui act notarial?
Va multumesc!
Am nevoie de ajutorul D-voastra, eventual valoarea (ultima lege).

Acelasi user, doct de astadata:
Taxa de timbru judiciar este in functie de valoarea bunurilor din actul de anulat - ceea ce se declara, pentru ca apoi, instanta sa stabileasca, pana la prima infatisare, valoarea acestuia..
Taxa de timbru - sa spunem simpla - este pentru solicitarea de anulare.

Curat legal, da' umflati-l ca pare sa cunoasca legea!

... legea prevede inscrierea in cartea funciara a contractelor de inchiriere ...
Faptul ca chiriasul dvs. are aceasta informatie si doreste sa faca acest lucru, pe mine unul ma pune pe ganduri. Prin urmare ceea ce vrea chiriasul dvs. este legal dar ma pune pe ganduri cu privire la intentiile respectivului chirias.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat

Suntem 4 frati din Dorohoi, eu locuiesc in Vaslui ... , un alt frate in Italia aproape disparut , un altul plecat si el ocazional la munca periodic, altul deja sta prin vecini ...
Intrebarea mea este , daca eu as deschide actiune de succesiune , ca sa intram si noi odata in legalitate , m-ar scuti vreo lege de zecile de milioane ca taxa de timbru?