Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tilu de proprietate , mostenitori parti neegale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tilu de proprietate , mostenitori parti neegale

este un Titlu de Proprietate,pe numele celor 4 nepoti mostenitorii bunucii X
X are 2 urmasi a si b
a are un singur urmas
b are trei urmasi
urmeaza inscrierea T.P. in cartea funciara cum trebuie rezolvat ? prima data de unde incepi ?
mersi
Au dezbatut succesiunea sau nu?
Dupa bunica X da ,au mostenit, A si B
dupa A si B ,da
dar Titlul de Propr. nu era inclus~ acum au primit nepotii dupa decesul parintilor A si B si al bunicii X,
mersi
Deci in masa succesorala nu era inclusa si proprietatea asta, eu asta am inteles din modul putin haotic in care ai prezentat situatia. Trebuie ceruta modificarea certificatului de mostenitor, ca sa includa si proprietatea asta, dupa care se face intabularea noilor proprietari.
mersi frumos
bunca decedata in anul 1972
copii bunicii decedati in anii 1993-1998
nepotii mostenitori au fost pusi in drepturi prin T,P. in anul 2002

Certificat suplimentar dupa bunica sau dupa copii ei ,la randul lor si ei decedati ?
Stai, ca iar modificam situatia. Din ce ai scris ultima data am inteles ca titlul de proprietate a fost emis DIRECT pe numele mostenitorilor. Daca e asa, atunci situatia e relativ simpla, in sensul ca trebuie facut cadastrul, iar apoi intabularea, cf cotelor din certificatul de mostenitor (1 mostenitor 1/2, ceilalti cate 1/4).