Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Informatii despre o sc in lichidare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Informatii despre o sc in lichidare

Buna ziua. As dori sa transfer un domeniu de internet al unei firme dar care este inregistrat pe numele altei firme, cea care s-a ocupat de design acum cativa ani. Actualmente aceasta din urma este in lichidare iar eu am nevoie de domeniu, normal. Nu ii mai pot gasi. Mentionez ca intre cele doua SC nu a fost incheiant absolut niciun fel de contract ci totul s-a facut "amical" la acea vreme

Intrebare: cum as putea sa dau de aceasta SC? Fiind in lichidare, o avea lichidator ? Si daca da, cum aflu cine e? Este posibil sa solicite bani? Este obligat sa ma ajute? Sau doar daca vrea el?

Multumesc anticipat
Cautati pe site-ul www.buletinulinsolventei.ro daca societatea este in lichidare si pe urma va informati la registrul comertului cine este lichidator. Bani este posibil sa va solicite lichidatorul ca munca patriotica fac doar ong-urile(unele) Ramane la latitudinea lichidatorului sa va ajute sau nu, deoarece nu am vazut reglementata in lege o asemenea situatie.
Nu exista contract, dar factura pentru inregistrarea domeniului au dat?

Domeniile .RO nu sunt proprietate, prin urmare nu va poate cere bani legal pentru transfer. Eventual doar pentru munca ne-patriotica de a completa cererea de transfer catre RNC - RoTLD. La lichidare oricum nu-l poate valorifica...

Acum cativa ani RNC anula la sesizare domeniile persoanelor fictive, urmand sa-l inregistreze pentru sesizator. Puteti da un telefon acolo...
Multumesc

Nu se mai anuleaza la sesizare, am incercat....se solicita anularea dar numai in baza unor dovezi (cum ar fi radierea firmei), RoLTD someaza titularul, iar in cazul in care nu primeste raspuns dupa 3 luni "decide ce face cu domeniul", putandu-l si declara liber...

Cine este acest RoLTD??? este un soi de "autoritate"? eu am crezut ca este un simplu retailer de domenii.....am incercat cu whois si am vazut ca domeniul este inregistrat de RoLTD...si vad ca si dvs. pomeniti de ei.

@sad: scrie pe site-ul ORCB ca societatea este in lichidare. Pe buletinul insolventei nu m-am priceput sa caut (sau e numai contra cost?) Oare pot afla de la ORCB numele lichidatorului? Ce procedura/acte trebuie?

Nu credeam ca e asa complicat :D
Exista ICI - INSTITUTUL NAŢIONAL DE CERCETARE-DEZVOLTARE ÎN INFORMATICÃ, in cadrul caruia functioneaza RNC - Reteaua Nationala de Calculatoare. De vreo doi ani s-au autoproclamat in ce priveste domeniile "RoTLD", cred ca fara vreo baza scriptica.

Sunt membri din partea statului roman in ICANN (autoritatea pt toate TLD-urile) -> sunt gestionatori ai domeniilor .RO. Cand scrieti ceva.ro, cererea se duce mai intai la serverele RNC care raspund cu ce server se ocupa de domeniul efectiv (stabilite de detinator).

Toata treaba asta nu e reglementata legal, deci detinerea este in baza unui contract civil prin care se interzice vanzarea domeniului, ca si cum ar fi Orange si v-ar da numarul 0744 CEVARO.

Prin urmare, sunt multe spete in care au fost actionati in justitie pentru transfer de domenii (daca se opune o marca de la OSIM etc). Daca se radiaza firma, puteti proceda astfel, dar o factura v-ar fi fost utila.
Stiti ce nu inteleg eu? In speta mea, furnizorul de domeniu este chiar ICI-ROTLD, iata insa ptr site-ul meu, eu am apelat la un SRL si iata ce apare:

Domain Name: xxx.ro REGISTERED
Registrar: xxxxxx xxxx SRL
Registration Date: 2008-10-13

iar la whois:
Domain Holder
Private personal data. Restricted from publishing.

Pe cand la site-ul cu problema:

Domain Name: yyy.ro REGISTERED
Registrar: ICI - ROTLD
Registration Date: Before 2001

Deci....hm....in cazul site-ului meu, desi furnizorul (sau cum sa ii zic?) este xxx xxx SRL, ma aflu tot sub umbrela ICI-ROTLD ??

Dar....in cazul site-ului cu pricina, registrar-ul este chiar ICI-ROTLD? de ce???? l-or fi preluat deoarece nu a platit fostul registrar? (sau cum s-o chema....) Fostul apare numai la whois:

Domain Holder
zzz

Ce ar trebui sa inteleg de=aici?

Unde sa ma indrept cu cererea oare? ROTLD cere copie CI administrator + copie CUI de la zzz care este in lichidare, de aceea am presupus ca trebuie sa ma indrept catre lichidator...

Nu exista o solutie mai simpla?