avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se inregistreaza in contabilitate un domeniu pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se inregistreaza in contabilitate un domeniu pe internet?

Am achizitionat un domeniu pe internet, unde avem un site de prezentare.
Cum se inregistreaza in contabilitate aceasta achizitie?
Este o achizitie intracomunitara de servicii? Trebuie raportata in 390?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 22:29, 3 Aprilie 2012
Da, este o achizitie intracomunitara de servicii, si trebuie raportata in 390 ca atare.
Multumesc, dar as vrea sa stiu cum se inregistreaza in contabilitate.
Dupa pararea mea merge pe

626 Cheltuieli postale si taxe de telecomunicatii
deoarece un domain presupune si niste adrese de email, indiferent de continutul site-ului, deci este vorba de o cheltuiala asimilata serviciilor postale sau de telefonie fixa/mobila.

sau (in cazul in care nu doriti sa puneti pe 626) pe

628 Alte cheltuieli cu servicii executate de terti
provider-ul Dvs. va pune la dispozitia Dvs. un spatiu pe disc si are grija, ca domain-ul Dvs. sa fie accesibil, deci sunt servicii executate de terti.


adica

401 = %
626 sau 628
4427 (sau asa ceva :) )

O intrebare: Ati cumparat domain-ul (ati platit pentru ca sa-l puteti sa folositi) si mai platit si lunar pentru gazduire?
Ultima modificare: Luni, 15 Martie 2010
ContSters77883, utilizator
Multumesc. Asa am gandit si eu, dar mai voiam o parere.
Cred ca din greseala ati scris invers formula contabila, adica corect ar fi
%= 401
626
4426=4427 fiind vorba de taxare inversa

Dupa ce am cumparat domeniul, am platit la o firma specializata sa ne ,,construiasca'' site-ul, iar pentru gazduire platim anual o taxa de aproximativ 50 euro.
Eu as considera domeniul imobilizare necorporala...la un moment dat il puteti chiar vinde (208) si faceti amortizare.
Restul serviciilor (realizarea site-ului) pe 628.

Alte discuții în legătură

Cum inreg in contabilitate o achizitie de pagina internet scumpicu scumpicu Firrma la care lucrez a achizitionat un domeniu de net in care sa-si faca publicitate, etc. Cum o inregistrez in contabilitate? (vezi toată discuția)
Tva helenita helenita Buna ziua, am intalnit pentru prima data la o firma facturi emise din america , pentru servicii internet .cum le tratez dpdv inregistrare contabila ? si ... (vezi toată discuția)
Achizitie domeniu internet turcalexandra turcalexandra Cum se inregistreaza in contabilitate achizitia unui domeniu de genul www.copil.ro ? E serviciu sau cum e considerat? Multumesc (vezi toată discuția)