Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se inregistreaza in contabilitate un domeniu pe ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se inregistreaza in contabilitate un domeniu pe internet?

Am achizitionat un domeniu pe internet, unde avem un site de prezentare.
Cum se inregistreaza in contabilitate aceasta achizitie?
Este o achizitie intracomunitara de servicii? Trebuie raportata in 390?
Da, este o achizitie intracomunitara de servicii, si trebuie raportata in 390 ca atare.
Multumesc, dar as vrea sa stiu cum se inregistreaza in contabilitate.
Dupa pararea mea merge pe

626 Cheltuieli postale si taxe de telecomunicatii
deoarece un domain presupune si niste adrese de email, indiferent de continutul site-ului, deci este vorba de o cheltuiala asimilata serviciilor postale sau de telefonie fixa/mobila.

sau (in cazul in care nu doriti sa puneti pe 626) pe

628 Alte cheltuieli cu servicii executate de terti
provider-ul Dvs. va pune la dispozitia Dvs. un spatiu pe disc si are grija, ca domain-ul Dvs. sa fie accesibil, deci sunt servicii executate de terti.

adica

401 = %
626 sau 628
4427 (sau asa ceva :) )

O intrebare: Ati cumparat domain-ul (ati platit pentru ca sa-l puteti sa folositi) si mai platit si lunar pentru gazduire?
ContSters77883, utilizator
Multumesc. Asa am gandit si eu, dar mai voiam o parere.
Cred ca din greseala ati scris invers formula contabila, adica corect ar fi
%= 401
4426=4427 fiind vorba de taxare inversa

Dupa ce am cumparat domeniul, am platit la o firma specializata sa ne ,,construiasca'' site-ul, iar pentru gazduire platim anual o taxa de aproximativ 50 euro.
Eu as considera domeniul imobilizare necorporala...la un moment dat il puteti chiar vinde (208) si faceti amortizare.
Restul serviciilor (realizarea site-ului) pe 628.