Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... VANZARE DOMENIU WEB
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

VANZARE DOMENIU WEB

Se poate vinde un domeniu web?
Domeniile fiind detinute in baza unui contract cu registrarul (RoTLD pentru .ro), exista o procedura de transfer reglementata de ei prin care noul detinator al dreptului de folosinta trebuie sa achite din nou taxa pentru domeniu (60$ pentru domeniile .ro) . De exemplu [ link extern ] /

Pentru .ro, pe vremuri contractul cu RNC RoTLD pentru inregistrarea de nume de domenii interzicea transferul banesc, dar vad ca nu mai exista o asemenea clauza, deci raspunsul este afirmativ. [ link extern ] /

Prin urmare, vanzatorul garanteaza cumparatorului ca va efectua procedura necesara pentru transferul dreptului de folosinta.
Multumesc. Intre timp am consultat Regulamentul celor de la RNC RoTLD si am obesrvat o interdictie indirecta.

34. Registrul ROTLD poate anula sau suspenda un nume de domeniu
- daca numele este administrat intr-un mod ce dauneaza functionarea DNS-ului;
- daca datele pe baza carora s-a inregistrat domeniul s-au schimbat - de exemplu, organizatia ce a inregistrat domeniul nu mai exista sau datele de contact au fost modificate in date false;
- daca ROTLD este sesizat ca numele de domeniu este folosit intr-un mod ce produce confuzie printre utilizatorii de Internet;
- daca ROTLD este informat despre o actiune ilegala, referitoare la acel nume de domeniu;
- daca exista o incercare de a revinde numele de domeniu respectiv;
- in cazul unui conflict intre parti, pana la rezolvarea disputei;
- daca utilizarea acelui nume de domeniu creeaza confuzie pentru alti utilizatori de Internet;
- daca ROTLD considera ca ar putea avea loc unul din cazurile expuse mai sus.
Florian Turlete, Avocat
Citisem gresit :)

Si in formularul de transfer scrie ca cesiunea se face cu titlu gratuit, dar nu exista o baza legala care sa permita asa ceva. Consider ca un refuz de transfer al unui domeniu in aceste conditii ar fi un abuz. Oricum, se poate vinde prin contract site-ul (si drept consecinta a vanzarii domeniul.ro se transfera cu titlu gratuit).
eumarian, utilizator
Multumesc inca o data.