avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit pragul de trecere de la microintreprindere la platitor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit

Pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit e tot de 100 de mii de euro? Sau s-a modificat ceva?
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 07:53, 28 August 2009
microintreprindere a scris:

Mai am o singura sansa.
Sa platesc o factura/mai multe facturi pe luna septembrie ca sa fac repede niste cheltuieli si sa scad profitul. Stiind ca sunt microintreprindere am facut cheltuieli putine.
La ce fel de cheltuieli pot sa ma mai gandesc? (ca sa nu se amortizeze...etc)
Prestari servicii....m-am gandit...Ce altceva as putea inventa repede asa?
Multumesc

Nu va grabiti, din impozitul datorat se scade impozitul pe micro platit, poate va avantajeaza, analizati mai bine.
am citit mesajele despre acest subiect, si vreau sa-mi confirmati sau infirmati daca am inteles bine: firma la care lucrez este platitoare de impozit pe venit. Din luna februarie ( 02.02.2009) firma nu mai are angajati. Este corect, ca incepand cu 01.01.2010 firma sa depuna declaratia 010 cu luare in evidenta impozit profit si scoatere din evidenta impozit venit? Sau trebuie sa depun aceasta declaratie 010 in termen de 30 zile ( adica 02.03.2009 )?
Pentru anul in curs pastreaza acelasi mod impozitare.De la anul devine pl.imp.profit.
VA multumesc
adydeni a scris:

am citit mesajele despre acest subiect, si vreau sa-mi confirmati sau infirmati daca am inteles bine: firma la care lucrez este platitoare de impozit pe venit. Din luna februarie ( 02.02.2009) firma nu mai are angajati. Este corect, ca incepand cu 01.01.2010 firma sa depuna declaratia 010 cu luare in evidenta impozit profit si scoatere din evidenta impozit venit? Sau trebuie sa depun aceasta declaratie 010 in termen de 30 zile ( adica 02.03.2009 )?


Atentie! In termen de 30 de zile de la data cand firma nu mai are angajati (02.03.2009 in cazul dvs.), trebuie sa depuneti 010 pentru scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe salarii.
Apoi, asa cum a spus colega mea, intre 01.01.2010 si 30.01.2010 trebuie sa depuneti un alt 010 pentru scoaterea din evidenta ca platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor si luarea in evidenta ca platitor de impozit pe profit.

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100.000 euro venituri microintreprindere anca.miron anca.miron Buna ziua ! In trim.IV 2011 o microintreprindere a depasit plafonul de 100.000 euro prevazut de Codul fiscal pentru incadrarea la microintreprinderi. Cum se ... (vezi toată discuția)
Mai indeplinesc conditiile pt micro ? ContSters109653 ContSters109653 Am avut calitatea de micro ( imp.3% ) pana la data de 31.07.2009 , data la care am depus 010 vector fiscal , pentru scoatere din evidenta salarii . ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon microintreprindere adrianabresug adrianabresug daca o microintreprindere depaseste plafonul de 65.000 euro la 31.10.2014 incepand cu care trimestru devine platitoare de 16 %?Firma a inceput activitatea pe ... (vezi toată discuția)