avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit pragul de trecere de la microintreprindere la platitor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit

Pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit e tot de 100 de mii de euro? Sau s-a modificat ceva?
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 07:53, 28 August 2009
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum si sper ca am postat unde trebuie problema mea.

Acum aproximativ 2 luni mi-am infiintat un SRL declarat ca microintreprindere. Conform legii trebuia sa angajez pe cineva in termen de 60 de zile. Daca nu am facut acest lucru si nu au trecut inca cele 60 de zile, pot sa trec la impozit pe profit depunand formularul 010?

Voi plati impozit forfetar incepand cu acest an sau de anul viitor?

O zi buna,
Florina
1. Da, puteti trece la impozit pe profit.
2. Impozitul forfetar il veti plati incepand cu 01.01.2010 (s-ar putea ca pana atunci sa se modifice legislatia).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire plafon 100.000 euro venituri microintreprindere anca.miron anca.miron Buna ziua ! In trim.IV 2011 o microintreprindere a depasit plafonul de 100.000 euro prevazut de Codul fiscal pentru incadrarea la microintreprinderi. Cum se ... (vezi toată discuția)
Mai indeplinesc conditiile pt micro ? ContSters109653 ContSters109653 Am avut calitatea de micro ( imp.3% ) pana la data de 31.07.2009 , data la care am depus 010 vector fiscal , pentru scoatere din evidenta salarii . ... (vezi toată discuția)
Depasire plafon microintreprindere adrianabresug adrianabresug daca o microintreprindere depaseste plafonul de 65.000 euro la 31.10.2014 incepand cu care trimestru devine platitoare de 16 %?Firma a inceput activitatea pe ... (vezi toată discuția)