Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit pragul de trecere de la microintreprindere la platitor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit

Pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit e tot de 100 de mii de euro? Sau s-a modificat ceva?
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum si sper ca am postat unde trebuie problema mea.

Acum aproximativ 2 luni mi-am infiintat un SRL declarat ca microintreprindere. Conform legii trebuia sa angajez pe cineva in termen de 60 de zile. Daca nu am facut acest lucru si nu au trecut inca cele 60 de zile, pot sa trec la impozit pe profit depunand formularul 010?

Voi plati impozit forfetar incepand cu acest an sau de anul viitor?

O zi buna,
Florina
1. Da, puteti trece la impozit pe profit.
2. Impozitul forfetar il veti plati incepand cu 01.01.2010 (s-ar putea ca pana atunci sa se modifice legislatia).