Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit pragul de trecere de la microintreprindere la platitor ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit

Pragul de trecere de la microintreprindere la platitor de impozit pe profit e tot de 100 de mii de euro? Sau s-a modificat ceva?
Buna ziua! Pana in luna aprilie am fost micro platitoare de impozit pe venit. In luna mai s-a depasit pragul de 100.000 eur. Pana cand trebuie sa depun declaratia 010? L a calculul impozitului pe trim II se tine cont de veniturile si chelt de la 1 ian 2009? Deja la matie s-a platit imp pe venit 8.000 ron. Daca ma puteti ajuta cu un calcul concret. Va multumesc!
Daca societatea a fost infiintata in luna Octombrie si pana la sfarsitul anului a avut venituri ~200000 ron, se in considerare ca la tva: 100000 euro se imparte la cate luni din an au ramas de la infiintarea societatii pana la sfartsitul anului?
art.106 alin.2 si 107indice1, cod fiscal.Daca ati depasit nivelul veniturilor deveniti platitor de imp.pe profit luand in calcul v.si ch.realizate de la inceputul activitatii.
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
tabol_mihaela a scris:

Daca societatea a fost infiintata in luna Octombrie si pana la sfarsitul anului a avut venituri ~200000 ron, se in considerare ca la tva: 100000 euro se imparte la cate luni din an au ramas de la infiintarea societatii pana la sfartsitul anului?

Nu nu exista o asemenea prevedere in Codul Fiscal, daca in perioada octombrie-decembrie nu ati depasit 100.000 euro, atunci va pastrati regimul micro

TEMEIURI LEGALE

ART. 106

Anul fiscal

(1) Anul fiscal al unei microîntreprinderi este anul calendaristic.
2) În cazul unei persoane juridice care se înfiinţează sau îşi încetează existenţa, anul fiscal este perioada din anul calendaristic în care persoana juridică a existat. Norme metodologice

Norme metodologice:

Art. 106.

9. În cazul înfiinţării unei microîntreprinderi într-un an fiscal, perioada impozabilă începe de la data înregistrării acesteia la registrul comerţului, dacă are această obligaţie, sau de la data înregistrării în registrul condus special de judecătorii, după caz.

ART. 1071

Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 100.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 109 alin. (2) şi (3), dacă, în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro
Bajinaru Ramona a scris:

Buna ziua! Pana in luna aprilie am fost micro platitoare de impozit pe venit. In luna mai s-a depasit pragul de 100.000 eur. Pana cand trebuie sa depun declaratia 010? L a calculul impozitului pe trim II se tine cont de veniturile si chelt de la 1 ian 2009? Deja la matie s-a platit imp pe venit 8.000 ron. Daca ma puteti ajuta cu un calcul concret. Va multumesc!

Art. 1071. - Prin excepţie de la prevederile art. 109 alin. (2) şi (3), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro sau ponderea veniturilor realizate din consultanţă şi management în veniturile totale este de peste 50% inclusiv, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit oricare dintre limitele prevăzute în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plăţile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

EXEMPLU;

Trimestrul I - microintreprindere

Venituri - 270.000
Cheltuieli (sa zicem ca toate sunt deductibile) - 200.000
Impozit venit - 270.000 x 3% = 8.100

Trimestrul II

Venituri - 300.000
Cheltuieli - 100.000

Calcul impozit pe profit:

Venituri totale (01.01. - 30.06.) - 270.000 + 300.000 = 570.000
Cheltuieli totale (01.01. - 30.06.) - 200.000 + 8.100 + 100.000 = 308.100
Cheltuieli impozit venit - 8.100

Profit impozabil: 570.000 - 308.100 + 8.100 = 270.000
Impozit profit (01.01. - 30.06.): 270.000 x 16% = 43.200

Impozit profit trim II = Impozit profit cumulat - Impozit venit trim I = 43.200 - 8.100 = 35.100

Inregistrare contabila:

691 = 4411 35.100

In balanta va fi:

Rulaj total 698 = 8.100
Rulaj total 691 = 35.100
Sold creditor 4411 = 35.100