avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CAEN asociatii de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CAEN asociatii de proprietari

va rog frumos ce CAEN au ASOCIATIILE DE PROPRIETARI?
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 17:23, 8 Noiembrie 2010
Asociațiile de proprietari nu sunt societați comerciale.
nu sunt sc dar au personalitate juridica si drept urmare efectueaza o activitate .spre exemplu cum calculez eu tariful de risc la un angajat cu cim la o Asociatie de Proprietari daca nu stiu codul Caen? imi spuneti si mie
9133
Conform HG nr 50/2009 pentru modificarea si completarea HG nr 144/2008 privind aprobarea normelor metodologice de calcul a contributiilor ,clasa de risc reprezinta gradul de risc de accidente de munca si de imbolnaviri profesionale,iar tariful de risc reprezinta procentul aplicat aspra bazei lunare de calcul a contributiilor de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale
In cadrul asociatiei de proprietari nu sunt prevazute activitati pentru care sa se incheie CIM,cu risc de accidente sau boli profesionale
Foarte interesant. Asociatia noastra, care are femeia de serviciu incadrata cu CIM, la completarea Declaratiilor acelea pentru bugetele asigurarilor sociale trece codul CAEN 6832 = administrarea imobilelor pe baza de contract (altfel programul informatic te impiedeca sa introduci datele in continuare). Pentru acest fapt achitam 1,00 leu/ luna. Oricum riscul exista incepand cu evacuarea gunoiului menajer si terminand cu alunecatul pe scari, de exemplu.

Alte discuții în legătură

Cod caen pushik67 pushik67 ce implica infiintarea unei intreprinderi individuale pe cod caen 6832 (vezi toată discuția)
Cod caen stefutza3 stefutza3 Ma intereseaza si pe mine care este noul cod caen al asociatiilor de proprietari. stiu ca pana acu era 9133-alte activitati asociative. (vezi toată discuția)
Cod caen administratie proprietari inisor inisor Am de intocmit D 112 la o administratie de proprietari, iar din pacate nu am regasit codul caen , deocamdata. Poate ma va ajuta cineva...Cu multumiri ... (vezi toată discuția)