Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort - doresc amanare la primul termen
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort - doresc amanare la primul termen

sunt in divort cu sotia,sia gasit unul mai tinar ca ea cu 8 ani si a bagat divort,ce pot face sai dau aminare la primul termen care e pe 5 noiembrie,daca nu ma prezint ce se intimpla?avem si o fetita de 12 ani
daca vreti sa o sicanati si sa amanati procesul cat mai mult sau chiar sa respingeti actiunea de divort trebuie sa va angajati un avocat .
vreau sa o amin,ce se intimpla daca nu ma prezint la primul termen?
Daca lipsiti la primul termen de judecata si procedura este indeplinita, veti pierde momentul in care ati putea depune intampinare in care sa va formulati apararea fata de motivele invocate in actiune.
De asemenea la primul termen de judecata alaturi de intampinare puteti formula o cerere reconventionala in baza careia sa solicitati desfacerea casatoriei din culpa exclusiva a reclamantei ( mai ales ca inteleg ca la mijloc este o relatie extraconjugala ) si totodata in situatia in care sunteti de acord cu incredintarea minorei catre mama, sa solicitati stabilirea unui program de vizita al acesteia.
Veti pierde de asemenea posibilitatea propunerii de probe in dovedirea celor 2 capete de cerere aratate mai sus.
in cererea cate presedinte acerut desfacerea casatoriei din culpa comuna sa isi reia numele purtat anterior si custodia copilului.problema e ca nu vreau sai dau sadisfactie si sa imi bat joc de ea si sai dau la termene pina se plictiseste,ce pot sai fac la prima infatisare sa o amin?
cea de care vreti sa va bateti joc, e mama copilului dvs.
puteti amana pe motiv ca nu ati reusit inca sa angajati avocat