avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conventie absolventi studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conventie absolventi studii superioare

Buna ziua!In calitate de angajator, am incheiat o conventie cu AJOFM pentru angajarea a doua persoane absolvente de studii superioare incepand cu 01.11.2008. Salariul de incadrare din CM incheiat a fost initial 810 RON (540x1,5), ulterior 900 RON (600x1,5). De la AJOFM am primit timp de 12 luni 750 RON (500x1,5). Datorita situatiei economice dificile, am cautat solutii pentru reducerea drastica a costurilor, inclusiv a celor legate de personal. In acest context, as dori sa stiu daca este legal si ce implicatii ar avea reducerea actuala a salariului de baza a celor doua persoane la nivelul de 750 RON , mentionez ca cele doua persoane ocupa posturi care nu necesita studii superioare. Multumesc.

Alte discuții în legătură

Angajare absolventi studii superioare in primul an dupa absovire NETIX COMPUTERS NETIX COMPUTERS la angajare absolventi cu studii superioare, in primul an dupa absovire-eu, angajatorul primesc de la stat o subventie de 750 ron cu ce salariu minim pot sa ... (vezi toată discuția)
Obligatiile angajatorului conform legii nr. 76/2002 maleta maleta buna seara, ca angajator am incheiat cu ajofm o conventie prin care am angajat un absolvent de studii superioare conform legii 76/2002, art.80 in data de 1 ... (vezi toată discuția)
Facilitatile oug 13/2010 corina mot corina mot In luna Mai am creat 2 posturi noi si am angajat 2 absolventi cu studii superioare.Am incheiat cu AJOFM Timis o Conventie cf. Legii 76/2002 art. 80 dar am ... (vezi toată discuția)