Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA cu noma de venit din 2007, neplatitor de TVA - ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA cu noma de venit din 2007, neplatitor de TVA - Prestator de servicii Intracomunitare IT

Va explic situatia mea:
a. Sunt PFA cu noma de venit din 2007, neplatitor de TVA. Prestez servicii IT.
b. Incepand din ianuarie 2008 emit facturi aproximativ lunare catre o firma din
Romania.
c. Din 25 Mai 2010 am inceput sa emit facturi si catre o firma platitoare de TVA
din Germania, deci am inceput sa emit facturi atat catre o firma din Romania cat
si catre una din Germania.

Am inteles de curand ca nu sunt in regula si trebuie sa indrept situatia. Pasii
pe care am inteles ca trebuie sa ii fac sunt:
1) Inregistrare la Administratia Financiara ca platitor de TVA sau doar in scop
de TVA?
2) Inregistrare in Registrul Operatorilor Intracomunitari;
3) Facturile emise catre fima din Germania platitoare de TVA se emit in
continuare fara TVA;
4) Facturile catre firma din Romania platitoare de TVA se emit cu TVA. Mai mult e
necesar sa rectific toate facturile emise catre firma din Romania ulterilor datei
primei facturi Intracomunitare emise catre firma din Germania - practic ulterior
datei de 25 Mai 2010. Practic ar trebui sa stornez facturile emise catre firma
din Romania si sa emit facturi noi continand TVA.
5) Incepand din luna urmatoare datei de inregistrare cu scopuri de TVA, deci daca
ma inregistrez in noiembrie pana in 15 Decembrie, trebuie sa depun declaratia
390.
6) Pentru a regla situatia incepand de la prima factura Intracomunitara emisa in
25 Mai 2010 trebuie sa includ in prima declaratie 390
din 15 Decembrie la Regularizari, toate sumele facturate catre firma din Germania
intre 25 Mai 2010 si 31 Octombrie 2010.
7) Cand ma inregistrez ca platitor de TVA o sa primesc si o amenda intre 1000 si
5000 RON.

multumesc, Alex
1. Platitor de TVA
2. Decat daca cumparati ceva din afara
3. Facturile sunt fara TVA-Germania
4. Da
5. 300 trimestrial(deoarece nu cumparati nimic din ue),390, 394, 392A sau 392B in functie de activitate pana pe 25.01.2011
6. Nu trebuie sa faci rectificative la 390
7.1000 presupun asta decid inspectorul fiscal care se ocupa de tine, el trebuie sa-ti dea amenda
Daca vrei asistenta pe viitor ca sa nu mai ai probleme de acest tip apeleaza la un contabil, daca esti in Bucuresti ma poti contacta.
:offtopic:

Va rog sa stabiliti prin mesaje private eventuale intalniri .
Multumesc
1) De fapt intrebarea este:
- daca trebuie sa obtin doar cod de TVA fara sa devin platitor de TVA
- sau trebuie sa devin platitor de TVA

4) De cand ar trebui sa rectific facturile emise fara TVA catre firma din Romania?
- incepand din Ianuarie 2010
- incepand din 2009
- incepand de la data inregistrarii in ROI
- incepand de la prima factura emisa anul acesta catre firma din Germania, cand ar fi trebuit sa ma inregistrez automat cu noul CIF cu TVA primit conform raspunsului de la punctul 1)

6) Trebuie sa completez declaratii 390 si pentru trecut, incepand de la data din raspunsul de la 4) sau pentru facturile viitoare?