Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... distanta legala intre proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

distanta legala intre proprietati

O persoana,X , are in proprietate un teren in intravilan , fara constructii, dar are intentia ca pe viitor sa ridice o casa pe acel teren. Unul din vecini ,Y, i-a cerut acordul pentru a-si ridica o casa in apropiere de gardul despartitor. Acesta mentioneaza ca nu va avea ferestre catre proprietatea vecinului X. Care este distanta legala la care isi poate construi Y casa?
Codul civil face referire la deschideri, la picatura stresinii, dar nu reglementeaza expres aceasta situatie.