Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... limita legala in constructii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

limita legala in constructii

Va rog sa-mi spuneti unde gasesc reglementata distanta la care se poate construi zidul unei case fata de de gardul vecinului, avand in vedere ca nu vor exista geamuri sau deschideri. Am auzit, ba de 60 cm, ba de 1 m, iar in Codul civill am citit despre picatura stresinilor si imi dau seama ca picatura trebuie sa cada in curtea mea, dar zidul as putea sa-l fac la 20 cm de gard, de exemplu? M-ar interesa exact legea care reglementeaza aceasta distanta.
Va multumesc!
Reglementarea o gasiti in codul civil:
Despre vederea în proprietatea vecinului

ART. 611
Unul din vecini nu poate face, fără consimţământul celuilalt, nici într-un chip, fereastră sau deschidere într-un zid comun.
ART. 612
Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea asupra proprietăţii îngrădite sau neîngrădite a vecinului său, de nu va fi o distanţă de 19 decimetri între zidul pe care se deschid aceste vederi şi proprietatea vecină.
ART. 613
Nimeni nu poate avea vederi pieziş pe proprietatea vecinului de nu va fi o distanţă de şase decimetri.
ART. 614
Distanţa de care este vorba în cele două articole precedente se socoteşte de la faţa zidului, pe care s-a deschis vederea, şi, de vor fi balcoane sau alte asemenea, de la linia lor cea dinafară, până la linia de despărţire a celor două proprietăţi.

Deci ....6 decimetri, adica 60 centrimetri.
Userul a specificat că nu vor exista deschideri spre proprietatea vecină. Deci nu are aplicare servitutea de vedere.

Interesaţi-vă dacă există acte normative locale care reglementează distanţa despre care vorbiţi. Dacă nu există, puteţi construi la limita proprietăţii, Codul civil nereglementînd astfel de situaţii.
Si eu ma confrunt cu o situatie in domeniul "distantei intre constructii" :
- detin o casa construita pe calcan. Vecinul de langa mine construieste un restaurant P+1, fazele problemei sunt urmatoare:
1 - nu a respectat distanta din proiect, cea pe care a prevazut-o arhitectul (1.90m). Am fost la Primarie, am depus un memoriu, a venit cineva la fata locului, dupa multe discutii s-a reusit pastrarea distantei de 1.50m, dupa ce initial intentionase sa lipeasca restaurantul de casa mea
2 - dupa un timp, vecinul a prevazut doua usi+o fereastra pe peretele dinspre mine si, lucreaza si la construirea unei scari exterioare. Am facut iar memoriu la Primarie, a venit iar cineva...discutii etc...rezultat, a astupat ferestra, usile si scara inca exista
3 - a instalat doua centrale termice cu tiraj fortat la care a scos cele doua cosuri tot in peretele dinspre mine. Problema e ca aburul si gazele arse se vor condensa pe timpul iernii pe peretele casei mele si, imi vor afecta tencuiala
4- mai nou constat ca isi construieste un balcon-terasa exact la capatul acestui perete. Problema este ca ma va deranja zgomotul pe care il vor face clientii (mai mult sau mai putin beti) care vor petrece pe aceasta terasa.

Am luat legatura cu arhitectul care ia executat proiectul,acesta mi-a confirmat ca nu a prevazut in proiect elementele de care am vorbit mai sus. La Primarie arhitectul sef, ma asigurat de fiecare data ca se va rezolva, in sensul ca il va obliga sa respecte proiectul dar, vad ca vecinul nu da semne sa renunte.
Nu inteleg cum functioneaza acest serviciu de inspectie in constructii...?Daca nu respecti un proiect,nu-ti face nimeni nimic, nu te amendeaza, nu te obliga sa respecti ?
Poate sa-mi spuna cineva cui sa ma adresez pt problema cu cosurile centralelor ?
va multumesc
PaulBogdan a scris:

Si eu ma confrunt cu o situatie in domeniul "distantei intre constructii" :
- detin o casa construita pe calcan. Vecinul de langa mine construieste un restaurant P+1, fazele problemei sunt urmatoare:
1 - nu a respectat distanta din proiect, cea pe care a prevazut-o arhitectul (1.90m). Am fost la Primarie, am depus un memoriu, a venit cineva la fata locului, dupa multe discutii s-a reusit pastrarea distantei de 1.50m, dupa ce initial intentionase sa lipeasca restaurantul de casa mea
2 - dupa un timp, vecinul a prevazut doua usi+o fereastra pe peretele dinspre mine si, lucreaza si la construirea unei scari exterioare. Am facut iar memoriu la Primarie, a venit iar cineva...discutii etc...rezultat, a astupat ferestra, usile si scara inca exista
3 - a instalat doua centrale termice cu tiraj fortat la care a scos cele doua cosuri tot in peretele dinspre mine. Problema e ca aburul si gazele arse se vor condensa pe timpul iernii pe peretele casei mele si, imi vor afecta tencuiala
4- mai nou constat ca isi construieste un balcon-terasa exact la capatul acestui perete. Problema este ca ma va deranja zgomotul pe care il vor face clientii (mai mult sau mai putin beti) care vor petrece pe aceasta terasa.

Am luat legatura cu arhitectul care ia executat proiectul,acesta mi-a confirmat ca nu a prevazut in proiect elementele de care am vorbit mai sus. La Primarie arhitectul sef, ma asigurat de fiecare data ca se va rezolva, in sensul ca il va obliga sa respecte proiectul dar, vad ca vecinul nu da semne sa renunte.
Nu inteleg cum functioneaza acest serviciu de inspectie in constructii...?Daca nu respecti un proiect,nu-ti face nimeni nimic, nu te amendeaza, nu te obliga sa respecti ?
Poate sa-mi spuna cineva cui sa ma adresez pt problema cu cosurile centralelor ?
va multumesc

Apelati la ajutorul unui avocat care sa il cheme in prima faza la conciliere pe vecinul dvs. In cazul in care nu se prezinta actionati-l in judecata si depuneti la primarie certificat de grefa de la instanta in vederea blocarii constructiei. Pana la solutionarea procesului nu va mai avea dreptul sa continue constructia . Cred ca aceast lucru ii va atrage atentia ca nu aveti de gand sa va jucati de-a soarecele si pisica si ca vreti respectarea intocmai a proiectului!
B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Am si eu o problema referitor la vecini. Am cumparat o casa care are fereastra spre vecinul la mai putin de 1.90 cm. Pana acum nu a fost problema intre fostul proprietar si vecin, insa de cand m-am mutat eu, vecinul ma ameninta cu plangere la primarie, spunand ca ma obliga sa-mi zidesc fereastra. Nu stiu de existenta vreunei intelegeri intre fostul proprietar si vecinul acesta. Ma poate obliga sa-mi zidesc fereastra? Mentionez ca, casa a fost construita in 1964.