avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit venit strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit venit strainatate

Buna ziua,
An citit diverse post-uri legate de impozitarea salariului obtinut in strainatate dar doresc un raspuns exact pentru cazul meu.
Lucrez la o companie Americana,sunt platit de o alta companie offshore (emiratele arabe),compania nu are sediu si nicio alta activitate in/cu Romania.
In Romania nu imi petrec mai mult de 50 de zile anual.
Sunt scutit de plata taxelor catre statul Roman?

Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: dinup , utilizator 10:36, 7 Noiembrie 2010
Da, nu lucrati din Romania pentru firma americana doar cei care lucreaza in Romania pentru o firma din afara trebuie sa plateasca
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Aveti idee ce lege ma scuteste de acest impozit?
as dori sa citesc mai mult pe acest subiect.

Cu stima.
Ordonanta Guvernului nr. 7/2001 ,art. 2. a, formularul 201
An totusi o mica nelamurire:
Art. 2. − (1) Este subiect al impozitului pe venit, în condiţiile prezentei ordonanţe, persoana fizică rezidentă, denumită în continuare contribuabil:

a) persoana fizică română cu domiciliul în România, pentru veniturile obţinute atât din România, cât şi din străinătate;

Nu inteleg din acest articol "2 a)" motivul pentru care eu sunt scutiti de plata taxelor.
Sunt cetatean roman cu domiciliul in Romania.
Perioada maxima petrecuta in Romania de 50 de zile anual ma va scuti?

Va multumesc pentru raspuns
pentru buna ordine, daca prin og 7/2001 se intelege :
ORDONANŢÃ nr. 7 din 19 iulie 2001 privind impozitul pe venit
atunci este de precizat ca a fost abrogata prin :
Art. 298, alin. (1), punctul 24. din titlul X din Codul Fiscal din 2003 de la 01.01.2004

Daca aveti in vedere alt temei legal , va rog sa ma scuzati .

Alte discuții în legătură

Impozit nerezidenti beinaz a beinaz a O societate romana cumpara un serviciu google din Irlanda. In conditiile in care nu se primeste certificatul de rezidenta fiscala impozitul pe venitul ... (vezi toată discuția)
Traiesc in romania, dar am venituri din uk: trebuie sa declar veniturile in romania? sebastianmarara sebastianmarara Sunt director al unei companii din UK la care sunt actionar. Intre timp am revenit in Romania, dar ma platesc din firma din UK. Trebuie sa declar sumele? ... (vezi toată discuția)
Impozit nerezident alexandru08 alexandru08 Buna ziua! Am primit o factura de la un nerezident din Suedia. Nerezidentul mi-a prestat servicii de natura consultantelor. Aplic stopajul la sursa tinand ... (vezi toată discuția)